W trosce o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Apel Policji

Na terenie powiatu janowskiego w okresie wiosennym prowadzone będą działania, których głównym celem będzie promowanie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Podejmowane działania będą zmierzać do podniesienia świadomości kierujących pojazdami silnikowymi i przypominanie im, że piesi jak i rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Z drugiej strony będą zmierzały do zwrócenia uwagi rowerzystom i pieszym, że ich bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Policjanci podczas prowadzonych kontroli zwrócą szczególną uwagę na kierujących pojazdami silnikowymi, którzy często – niestety, nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w stosunku do pieszych i rowerzystów. Będą także egzekwowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez pieszych i osoby kierujące rowerami. Pamiętajmy, że piesi i rowerzyści to niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Jest to grupa najbardziej narażona na udział i tragiczne konsekwencje wypadków drogowych.

Zgodnie z przepisami, rower powinien być wyposażony w jedno białe światło pozycyjne (z przodu), jedno czerwone światło odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno czerwone światło pozycyjne – może być migające (z tyłu), co najmniej jeden skutecznie działający hamulec i sygnał dźwiękowy.

Dobrze również stosować elementy odblaskowe – mogą być na stałe przymocowane do rowerów lub umieszczane na odzieży rowerzystów (odblaski powodują, że jesteśmy widoczni, przez co oczywiście bezpieczni).

W kwestii ruchu pieszych… Zgodnie z przepisami, każdy pieszy ma obowiązek stosować elementy odblaskowe w obszarze niezabudowanym po zmroku. Powinni stosować odblaski w postaci kamizelek odblaskowych, znaczków, naklejek lub naszywek na ubrania, torebki czy plecaki.

Piesi powinni pamiętać o tym, że:

– należy poruszać się lewą stroną jezdni;

– należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych;

– w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia;

– by lepiej być widocznym na drodze należy nosić jasne elementy odzieży;

– za miastem – idąc poboczem drogi, należy mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży;

– nietrzeźwi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi.

Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności, szczególnie w pobliżu przejść dla pieszych, a poza miastem o baczniejsze zwracanie uwagi na pobocza. Po zmroku, piesi i kierujący jednośladami są niewidoczni i na właściwą reakcję kierowcy bywa często za późno. W zderzeniu z samochodem, pieszy lub rowerzysta nie mają praktycznie żadnych szans.

Faustyna Łazur – oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim