„Muzyka Bacha i Mendelssohna” – pod takim tytułem odbywały się tegoroczne II Janowskie Wieczory Organowe w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej w Janowie Lubelskim.
– W ubiegłym roku, janowskie spotkania przy muzyce organowej cieszyły się dużą frekwencją, co ugruntowało nas w przeświadczeniu, że jest duża grupa osób, która oczekuje takiej propozycji wydarzeń kulturalno-muzycznych. Poza tym, janowska barokowa świątynia jest idealnym miejscem, aby propagować chrześcijańskie dziedzictwo kulturalne, jakim jest muzyka organowa. Poprzez koncerty organowe tworzymy okazję, aby chętni posłuchali tej muzyki, poznali jej twórców oraz to, co inspirowało mistrzów do jej komponowania – podkreśla ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii.
Tegoroczna edycja janowskich koncertów organowych przebiegała pod hasłem „Muzyka Bacha i Mendelssohna”. To właśnie zdecydowana większość utworów tych kompozytorów została zaprezentowana podczas koncertów organowych. W pierwszym koncercie wystąpił na organach Mariusz Ryś a towarzyszyła mu wspaniała sopranistka Małgorzata Lasota. W drugim koncercie zaprezentował się Stanisław Maryjewski z Lublina. Trzeci koncert był połączeniem muzyki organowej z utworami granymi na trąbce a przed zgromadzoną w janowskiej świątyni publicznością wystąpili znakomici artyści: prof. Bogdan Narloch, zaś na trąbce – prof. Roman Gryń. Uwieńczeniem II Janowskich Wieczorów Organowych był koncert w wykonaniu organistów: Bartłomieja Borkowskiego i Damiana Pawłowskiego.
– Każdy koncert zachwycał pięknem muzyki oraz mistrzowskim wykonaniem artystów. Myślę, że dzięki tym spotkaniom na Janowskich Wieczorach Organowych możemy poznać piękno muzyki poważnej, artyzm jej wykonania oraz bogactwo aranżacji, jaką prezentują poszczególni wykonawcy – podkreślała pani Dorota, która uczestniczyła we wszystkich koncertach.
Janowskie Wieczory Organowe odbywają się dzięki życzliwym mecenasom kultury i sponsorom. Organizację tegorocznych koncertów dofinansowało janowskie Starostwo i Urząd Miasta oraz Nadleśnictwo Janów Lubelski i prywatni sponsorzy.
– Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w koncertach, a byliśmy zaskoczeni frekwencją, dziękuję mecenasom i sponsorom tego wydarzenia. Dzięki wspólnym wysiłkom, Janów Lubelski może poszczycić się wspaniałą imprezą kulturalną, trafiającą w potrzeby wielu mieszkańców, gości oraz turystów, którzy odwiedzają miasto i region. Mam nadzieję, że to wspólne dzieło parafii i władz samorządowych będzie z sukcesem kontynuowane – podsumował ks. Tomasz Lis.
Tekst, foto: archiwum sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej