Wycieczka uczniów I LO do Warszawy

Dwudziestego grudnia 2023 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim mieli przyjemność pojechać na wycieczkę do Warszawy. W nastrój świąteczny wprowadził nas pobyt na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie mieliśmy okazję podziwiać oraz kupić różne ozdoby świąteczne. Spacerując ulicami Traktu Królewskiego mogliśmy oglądać iluminacje świąteczne. Byliśmy pod Kolumną Zygmunta, mijaliśmy Pałac Prezydencki, budynki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Pałac Kultury i Nauki.

Wieczorem w Teatrze Wielkim, gdzie siedzibę ma m.in. Polski Balet Narodowy, wystawiany był balet „Bajadera” – piękna hinduska baśń o miłości, której siła przekracza granicę śmierci. To barwne romantyczne widowisko urzekło nas rozmachem, wzruszyło do głębi i pozostawiło niezatarte wrażenie. Podczas widowiska oglądaliśmy piękne solistki baletu w olśniewających strojach, utalentowanych tancerzy baletu, niesamowite figury baletowe oraz słuchaliśmy przepięknej muzyki w wykonaniu orkiestry teatralnej.

Poniżej, kilka refleksji na temat spektaklu…

Emilia. – „Bajadera” była bardzo interesująca. Robiła ogromne wrażenie na widzach, nie tylko dzięki talentom artystów, ale również scenografii, pięknym strojom oraz muzyce. Warto było się wcześniej zapoznać z fabułą, by móc dobrze zinterpretować balet i zrozumieć, co się dzieje na scenie. W czasie przerw można było podzielić się wrażeniami i myślami z innymi. Uważam, że to była bardzo wartościowa wycieczka i zdecydowanie warto było jechać!

Szymon. – Dzięki wycieczce, mogłem poznać nową formę sztuki – balet. Zrobił na mnie ogromne wrażenie.

Dziękujemy pani pedagog Bożenie Czapli za zorganizowanie wycieczki oraz paniom: Izabeli Skrzypie, Agnieszce Maziarczyk i Wiesławie Siczek za opiekę nad nami podczas wyjazdu.

Hanna Lewińska; foto: archiwum prywatne