Wyjazd uczniów ZS CKR w Potoczku na pokaz filmu „Powstaniec 1863”

Piętnastego stycznia 2024 r. uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku pod opieką Agnieszki Kozioł i Damiana Puzio wzięli udział w pokazie specjalnym filmu „Powstaniec 1863” w reżyserii Tadeusza Syki, który odbył się w Lubelskim Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prezentowane dzieło to biograficzna opowieść, przedstawiona z perspektywy powstańca styczniowego, kapelana, generała Stanisława Brzóski, organizatora i dowódcy oddziału powstańczego, złożonego z chłopów.

– Duchowny, nazywany przez Rosjan nieuchwytnym „Duchem”, wzbudzał popłoch wśród wojsk przeciwnika, dając Polakom nadzieję na wydostanie się spod carskiego zaboru – mówił reżyser i zarazem producent filmu Tadeusz Syka.

Prace dokumentacyjne zajęły dwa lata, oparły się o współpracę z blisko 20 instytucjami, m.in. z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Historii Polski, Muzeum Niepodległości czy Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W filmie – oprócz odtwórcy roli głównej Sebastiana Fabijańskiego – wystąpiła cała plejada wybitnych aktorów, między innymi Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz i Ewa Szykulska.

Po projekcji filmu, uczniowie wzięli również udział w konferencji prasowej, na której – oprócz reżysera filmu Tadeusza Syki, obecny był także Krzysztof Zanussi. Była możliwość zadawania pytań i dzielenia się refleksjami po pokazie, który można nazwać „żywą lekcją historii”.

Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z tą niezwykłą historią i wybranie się do kin.

Agnieszka Kozioł; foto: archiwum ZS CKR w Potoczku

Opisy do zdjęć, po zdjęciu tytułowym:

  1. Młodzież ZS CKR w Potoczku z reżyserem filmu Tadeuszem Syką. Stoją (od lewej): Damian Puzio (nauczyciel), Patryk Zdanowski (1BTR), Tomasz Hyjek (1BTR), Adrian Kuziora (3BTF), reżyser: Tadeusz Syka, Weronika Grela (1BTR), Julia Soboń (1LT), Julia Janczak (1LT), Karolina Lisek (4FTP), Kinga Czop (2PT), Zuzanna Bącal (2PT), Agnieszka Kozioł (nauczyciel);
  2. 3. Konferencja prasowa po pokazie filmu;
  3. Wspólne zdjęcie młodzieży przy pomniku Józefa Piłsudskiego.