Wzięty zapaśnik – Jakub Wach z I LO stypendystą Ministra Edukacji i Nauki

Jakub Wach – zapaśnik janowskiego „Olimpu” z każdym rokiem wypływa na szerokie wody, stając się ważnym ogniwem reprezentacji Polski. Szesnastolatek zaczyna uchodzić za jednego z liczących się zapaśników w kraju, oczywiście, w swej kategorii wagowej. W biało – czerwonych barwach występuje też na międzynarodowych turniejach zapaśniczych, z dumą reprezentując swój kraj. Przed jednym z najzdolniejszych kadetów w kraju, świat stoi otworem.

Młody Wach się nie waha. To strateg. Nie lubi, gdy ktoś patrzy mu na ręce, przy tym wie, czego chce. Wytrzymały psychicznie i „zahartowany w boju”, nie obnaża swoich planów przed innymi. I dobrze. Stawia sobie cele, podejmuje decyzje, pracuje. Uczy się w „starym” ogólniaku, w klasie drugiej o profilu matematyka, fizyka, angielski. Koledzy go lubią i szanują. Dumni z Kuby są nauczyciele… Dumny wychowawca – Grzegorz Mazur, który wśród uczniów uchodzi za „gościa wymagającego, ale sprawiedliwego”… Dumna pani Dyrektor, która nie da złego słowa o Kubie powiedzieć:). – Kuba jest zdyscyplinowany, koleżeński i konsekwentny w dążeniu do celu, uczeń o wysokiej kulturze osobistej – chwali Wiesława Dyjach.

Dumni z syna są rodzice – Anna i Zbigniew Wachowie, a z brata – rodzeństwo: Adrian, Piotrek i 9-letnia Gabrysia.

Jakub, zapasy ćwiczy od dziewiątego roku życia. Jest zawodnikiem „Olimpu” – Janowskiego Ludowego Klubu Sportowego. Obecny stypendysta Ministra Edukacji i Nauki, reprezentujący Polskę na Mistrzostwach Europy w Somokow w Bułgarii, zdobył złoto na Międzynarodowym Turnieju Croatia Open 2021. Wach wywalczył dla Polski jedyny złoty medal, zdobywając najlepszy wynik wśród reprezentacji kraju. Kolejny raz potwierdził dobrą formę i wysoki poziom sportowy. Kuba w pięknym stylu pokonał Chorwata, zdobywając tytuł międzynarodowego mistrza Chorwacji w kategorii do 48 kg. Warto zauważyć, że w Turnieju, w chorwackim Zagrzebiu, wzięli udział zawodnicy z 12. krajów (z Belgii, Czech, Estonii, Izraela, Węgier, Serbii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Polski i Chorwacji), więc łatwo nie było. Zdobywca pierwszego miejsca w Międzynarodowych Mistrzostwach Ukrainy, stanął również na najwyższym podium w Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych i podczas XXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych. W listopadzie, Kuba okazał się najlepszym zawodnikiem w Memoriale Władysława Bajorka – Międzynarodowym Turnieju Zapaśniczym w Krakowie.

Kuba! Nie można sobie wymarzyć – poprzez Twoje zwycięstwa, lepszej promocji powiatu, województwa, kraju… Gratulacje!

Tadeusz Kuśmierczyk. „Łowca” talentów, szanowany przez wychowanków

Dumny z wychowanka jest też znany i ceniony trener Tadeusz Kuśmierczyk. – Kuba się rozwija, jest dojrzały taktycznie. Wierzę, że w następnym roku będzie reprezentował Polskę – razem z Kacprem Łukasikiem, na Mistrzostwach Świata Kadetów w Rzymie – mówi trener, spod którego skrzydeł wyrosło wielu zapaśniczych mistrzów. Jego wychowankowie odnosili i nadal odnoszą sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych w różnych kategoriach wagowych. Kuśmierczyk, kocha to co robi, kształtuje charakter chłopców, wolę walki, uczy przegrywać, co nie znaczy, że nie przeżywa ich porażek… A jak przychodzi co do czego – na macie, krzyczy w niebogłosy jak mają walczyć, a potem chodzi dwa dni ochrypnięty:).

Kuśmierczyk to trener, nauczyciel, a jak trzeba to „ojciec i matka w jednym”. „Łowca” talentów sportowych wychował wielu zapaśników, którzy lata, spędzone w janowskim klubie, wspominają z ogromnym sentymentem. Dzisiaj, spełniają się jako trenerzy, nauczyciele, wojskowi, policjanci, którzy posyłają swoje dzieci na treningi, co oznacza, że praca Kuśmierczyka przynosi korzyści w sensie wychowawczym i społecznym…

Kuśmierczyk jest szanowany i uwielbiany przez swoich wychowanków. Z jednej strony, daje im popalić (ćwiczenia na Zalewem w czasie pandemii zapamiętają do końca życia), z drugiej zaś – jest przyjacielem, któremu ufają, dla którego – w kwestii zapasów, nie ma rzeczy niemożliwych…

Dodajmy, że Polski Związek Zapaśniczy przyznał „Olimpowi” organizację Mistrzostw Polski Młodzików do lat 14, które odbędą się w dniach 4 – 6 listopada 2022 roku w Janowie Lubelskim.

Na zdjęciach: Jakub Wach i Tadeusz Kuśmierczyk w gronie młodych zapaśników.

Alina Boś; foto: nadesłano