„Z Jezusem i Maryją w dorosłość” – pielgrzymka klas maturalnych LO na Jasną Górę

Dziewiętnastego października 2023 roku klasy maturalne wyruszyły na Pielgrzymkę Maturzystów na Jasną Górę. Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum św. Jana Pawła II w Wadowicach. W mniejszych grupach mogliśmy zwiedzić dom Jana Pawła II, w którym kiedyś mieszkał, a także przybliżyć sobie historię jego życia. Po zakończonym zwiedzaniu, nastał czas na spróbowanie słynnych kremówek papieskich – są naprawdę smaczne.

Następnie udaliśmy się do miejsca noclegu w Częstochowie. Zakwaterowaliśmy się, zjedliśmy kolację, zrobiliśmy herbaty i wyruszyliśmy na Jasną Górę. Zanim jednak rozpoczęliśmy czuwanie przy Cudownym Obrazie, udaliśmy się na konferencję, którą poprowadził dla nas ks. Jakub Kozak. Wsłuchując się w słowa ks. Jakuba, każdy z nas przygotowywał się indywidualnie do spotkania z Matką Jasnogórską. Był to czas na zatrzymanie się i zastanowienie po co tak naprawdę tu przyjechaliśmy.

Po konferencji odbyła się spowiedź dla uczestników pielgrzymki. O godzinie 21 uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, z którego jest dostępna transmisja na platformie Youtub. Po Wystawieniu Najświętszego Sakramentu zostaliśmy całkowicie sami w kościele, tylko my i Matka Jasnogórska. O godzinie 22 rozpoczęliśmy różaniec. Każda klasa maturalna miała przypisany swój dziesiątek różańca. Następnie, był czas na modlitwę indywidualną. O godzinie 23 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, która jeszcze bardziej przybliżyła nas do punktu kulminacyjnego naszej pielgrzymki. O północy rozpoczęła się Msza Święta, która była zwieńczeniem naszego czuwania. Odprawił ją ks. Tomasz Kopeć wraz z ks. Jakubem Kozakiem. Oczywiście, nie zabrakło również naszych ministrantów. Po komunii świętej został odczytany akt zawierzenia maturzystów Matce Jasnogórskiej. Poleciliśmy Jej nasz egzamin maturalny, nasze wybory życiowe oraz naszą przyszłość. Na koniec, Cudowny Obraz został zasłonięty, a my udaliśmy się do noclegu.

Rano, mieliśmy okazję zwiedzać Jasną Górę z przewodnikiem. Została nam przybliżona historia klasztoru na Jasnej Górze, w jaki sposób znalazły się szramy na Cudownym Obrazie, a także wiele innych informacji, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Po zwiedzaniu mieliśmy czas dla siebie. Niektórzy z nas wybrali się na wieżę, z której widać piękną panoramę Częstochowy, na plac przed Jasną Górą, zakupili pamiątki, które mogli od razu poświęcić, bądź udali się na obiad. Około godziny 14 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Janowa.

Bardzo chcielibyśmy podziękować Siostrze Tomaszy oraz Księdzu Tomaszowi Kopciowi za zorganizowanie całej pielgrzymki oraz za danie możliwości spotkania się w tak ważnych dla nas okolicznościach z Matką Jasnogórską. Dziękujemy również naszym wychowawcom oraz nauczycielom, którzy sprawowali nad nami opiekę w trakcie pielgrzymki.

Fotorelacja:

https://drive.google.com/drive/folders/1IQKHXu9zfM5ehPDevbUJ04M9FnFH4Ifz?usp=drive_link

Klaudia Sajdak kl.4d; foto: Sebastian Żołynia kl. 4d