Zakład Ubezpieczeń Społecznych skończył 90 lat. Z tej okazji, w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu odbyła się jubileuszowa konferencja, połączona z wystawą o historii ZUS.
Uczestnicy obejrzeli krótki film o historii instytucji. Mogli również zapoznać się z wystawą, która ukazujerozwój polskiego systemu ubezpieczeń społecznych. Przedstawia działalność ZUS od powstania w 1934 roku, przez okres II wojny światowej, burzliwe dla ubezpieczyciela lata powojenne, aż do dziś.
– ZUS sam jest teraz seniorem, 90 lat to piękny wiek. Jest to senior nowoczesny, który nie stoi w miejscu i cały czas się rozwija. Nie ma w Polsce drugiej instytucji, która realizuje tak ogromny zakres zadań na rzecz obywateli, będąc jednocześnie pionierem usług elektronicznych – podkreśla dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju Zbigniew Wasąg.
Podczas uroczystości dyrektor wręczył przedstawicielom zamojskich instytucji dyplomy z podziękowaniami za współpracę z ZUS.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych powstał 24 października 1934 roku. Początki instytucji w regionie również sięgają międzywojnia. Już w 1934 roku Okręgowa Kasa Chorych została przekształcona w Ubezpieczalnię Społeczną w Zamościu, która stała się regionalnym oddziałem ZUS. Mieściła się wtedy w gmachu przy ul. Partyzantów 5.
Początkowo Zakład zajmował się nie tylko emeryturami, rentami, zasiłkami i zapobieganiem wypadkom. Jednym z jego ważnych zadań było też lecznictwo. Przed II wojną światową miał nadwyżki ze składek, które inwestował, a z zysków budował, m.in. szpitale i sanatoria. Zasoby ubezpieczyciela zrujnowała wojna i okupanci. W trakcie okupacji, ZUS mógł działać tylko w Generalnym Gubernatorstwie. Jego pracownicy wspierali wtedy działalność niepodległościową, często narażając własne życie. W latach 50. komuniści zlikwidowali Zakład i przez pięć lat wypłatą świadczeń zajmowały się związki zawodowe i ministerstwo. To rozwiązanie nie zdało egzaminu i w 1960 roku ZUS powrócił.
W historii ubezpieczyciela w naszym regionie ważną datą jest 1 lipca 1975 roku. Wtedy wraz ze zmianami w podziale administracyjnym kraju powstał Oddział ZUS w Biłgoraju, obejmując swoim zasięgiem dawne województwo zamojskie. Początkowo, działał w ramach oddziału lubelskiego, a 1 kwietnia 1976 roku zyskał samodzielność. Jest jednym z najmłodszych oddziałów Zakładu w kraju. W 1999 roku przywrócono w Polsce powiaty i wtedy do biłgorajskiego oddziału dołączyła placówka ZUS w Janowie Lubelskim. W 2005 roku, po zmianach organizacyjnych w strukturze instytucji, pod skrzydła Oddziału ZUS w Biłgoraju trafiła też placówka z Chełma.
Wydatki ZUS wyniosły w ubiegłym roku 365 mld zł i stanowiły ponad połowę wydatków całego budżetu państwa.
Dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych to nowoczesny e-urząd. W ponad 330 placówkach w całej Polsce odwiedza go rocznie około 14 mln klientów. Infolinia odbiera 3,6 mln połączeń i odpowiada na 1,2 mln maili. Instytucja udostępnia Platformę Usług Elektronicznych, w której klienci mogą przeglądać swoje dane i składać dokumenty. Uruchomiła też aplikację mobilną mZUS.
Obecnie, w województwie lubelskim funkcjonują dwa oddziały ZUS: w Lublinie i w Biłgoraju. Obsługują łącznie 764 tys. ubezpieczonych, 403 tys. emerytów i rencistów oraz 124 tys. płatników składek.
ZUS obchodzi 90-lecie pod hasłem „Nasza strategia – bezpieczna przyszłość”. Dotyczy to zarówno terminowej i sprawnej wypłaty świadczeń, jak i rozwoju cyfrowych usług dla wszystkich grup klientów. W tym roku Zakład rozpoczął gruntowną przebudowę Platformy Usług Elektronicznych. Portal zyska nowy wygląd, intuicyjną nawigację, będzie też przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Najpierw zmiany zauważą przedsiębiorcy, a w przyszłości również pozostałe grupy klientów. W planach jest też osobna aplikacja mobilna dla płatników składek. Przedsiębiorcy będą mogli w niej przez telefon przeglądać swoje saldo, zwolnienia lekarskie, składać dokumenty, generować potwierdzenia z danymi z ZUS i realizować płatności składek.
Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim; foto: nadesłano