Zakopane, Chochołów, Orawa… Kolejny udany wyjazd janowskich emerytów

Tygodniowy wyjazd 22 emerytów do Zakopanego, Chochołowa i Orawy na Słowację to – począwszy od 22 września – trzecia impreza janowskich emerytów. W programie pobytu znalazły się kąpiele termalne w Chochołowie (mowa o największym i najnowocześniejszym ośrodku wód termalnych w Polsce) i baseny termalne w Orawicach na słowackiej Orawie. Program obejmował też wycieczkę do Zakopanego, a więc zwiedzanie Bachledówki z kościołem i wcześniejszej kaplicy z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, zabytkowej kaplicy na Jaszczurówce, zakopiańskich skoczni i kościoła na Krzeptówkach. „Po drodze”, były też „Krupówki”- najsłynniejsza ulica w Zakopanem i zwiedzanie cmentarza na Penckowym Brzysku z bogatym komentarzem przewodnika na temat zmarłych, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.

Kolejna wycieczka to zwiedzanie regionu Orawy na Słowacji. Grupa zwiedziła drewniany kościół z barokowym ołtarzem w Twardocinie, Jezioro Orawskie – zaporę, Orawski Zamek (muzeum) oraz Zuberec (skansen wsi orawskiej).

Szczęśliwym trafem okazało się nieoczekiwane, acz bardzo sympatyczne spotkanie z zespołem regionalnym „Krzesany”, działającym przy Oddziale Związku Podhalan w Cichem w gminie Czarny Dunajec, kultywującym tradycje regionu Podhala. We wrześniu br. „Krzesany” w 35 edycji Przeziyracki Młodych Toniecników i Śpiywoków Góralskich zdobyły trzy pierwsze miejsca w kategorii – taniec zbójnicki, pary taneczne i śpiew solowy młodego artysty (spośród 34 podhalańskich zespołów).

Wyjazd emerytów na Podhale i Orawę został zrealizowany z częściowym udziałem środków finansowych PFRON Powiatu Janowskiego.

Zofia Widz-Baryła; foto: Maciej Walicki – przewodnik tatrzański, Zofia Widz-Baryła