ZUS. Podsumowanie zasiłków macierzyńskich

Obecnie, nikogo już nie dziwi fakt, że to tata zostaje z dzieckiem w domu a mama pracuje. Od wielu lat urlopy, tzw. „ojcowski” (potocznie zwany „tacierzyńskim”) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych w kwietniu rozwiązaniach dowiemy się za kilka miesięcy.

– Prawie 275 tys. mam i ponad 60 tys. ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego od stycznia do końca kwietnia tego roku – mówi Paweł Żebrowski – Rzecznik ZUS.

Przy okazji Dnia Matki i czerwcowego Dnia Ojca warto przypomnieć, że tata, objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego.

– Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. zasiłek pobrało prawie 57 tys. mężczyzn. Ojcowie mogą go otrzymywać przez 2 tygodnie i wykorzystać jednorazowo albo w dwóch częściach. Każda z tych części musi trwać przynajmniej tydzień, ale części nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie – dodaje Żebrowski.

Ojciec dziecka może też skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. Jednak z danych ZUS wynika, że w zdecydowanej większości to kobiety korzystają z tego zasiłku i zostają z nowonarodzonym dzieckiem w domu. Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca kwietnia tego roku  ponad 2,7 tys. mężczyzn.

Po urlopie macierzyńskim rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego. W analogicznym okresie, z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 200 tys. rodziców, w tym 1,8 tys. mężczyzn.

W roku 2022 łącznie zasiłek macierzyński otrzymało 443 tys. kobiet i 192 tys. mężczyzn, a rok wcześniej – w 2021, wypłacono dla 473 tys. kobiet i 196 tys. mężczyzn. Do końca kwietnia w województwie lubelskim ZUS wypłacił zasiłki macierzyńskich dla 15,7 tys. osób (13 tys. kobiet i 2,7 tys. mężczyzn).

Maciej Raszewski – p.o. regionalnego rzecznika prasowego, koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji ZUS (Oddział w Lublinie)