Festiwal Śladami Singera powraca na ścieżki Lubelszczyzny. W tym roku, wraz z artystami z Fundacji Sztukmistrze, znów powędruje szlakiem miejsc – sztetli opisanych przez noblistę Isaaca Baszewisa Singera.
„Dzięki determinacji organizatorów i naszych partnerów stworzyliśmy unikalny festiwal, rozpoznawany w kraju i za granicą. Festiwal, który może dziać się tylko tu, na Lubelszczyźnie. Bo temu regionowi Singer poświęcił większość opowiadań, opisując w nich historie swoich bohaterów. Ale losy żydowskich bohaterów literackich skłaniają też do refleksji nad losami żydowskich mieszkańców, którzy od pokoleń byli naszymi sąsiadami. Niewielu już ich pamięta, niewiele śladów pozostało, zaledwie pojedyncze synagogi, nagrobki, czasami cmentarze…” – pisze dyrektor festiwalu, Witold Dąbrowski.
Przez lata wypracowaliśmy formułę festiwalu – w każdej z miejscowości artyści zatrzymają się na dwa dni. W tym roku będzie tak samo. Pierwszego dnia przedstawiona zostanie plenerowa instalacja artystyczna „Singer contra Singer”oraz festiwalowa gazeta „Sztukmistrz” (dla każdej miejscowości inna). W tym czasie będzie można zobaczyć film dokumentalny pt. „Warszawa – pejzaż z Singerem”. Przygotowano także spektakl literacko-muzyczny „Opowieści z Nocy”, który w sposób pełen emocji opowiada o trudnej Pamięci.
Drugi dzień rozpoczyna się propozycją dla dzieci i ich najbliższych – telewizyjną adaptacją spektaklu „Opowiadania dla dzieci”, czyli ośmiu opowiadań, które przenoszą widzów z Nowego Jorku w czas biblijny, a potem do mitycznego Chełma. Ostatnim punktem programu będzie sławny już spektakl cyrkowo-teatralny „Przyjaciele Sztukmistrza”, inspirowany prozą Izaaka Baszewisa Singera. Zagrany pół żartem pół serio, tak jak zwykł pisać noblista. W cyrkowej konwencji snuta jest literacka opowieść o bohaterach Singerowskich opowiadań, a także o tym co nagle i bezpowrotnie zniknęło w „Wielkiej Katastrofie”. Ale ludzkie słabości, rozterki, radości, nadzieje są wciąż takie same.
Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.
Trasa wędrówki:
16-17.07 Kraśnik
17-18.07 Janów Lubelski
18-19.07 Kock
19-20.07 Bychawa
20-21.07 Lubartów
22.07 Lublin
22-23.07 Piaski
23-24.07 Łęczna
24-25.07 Krasnobród
25-26.07 Goraj
26-27.07 Józefów
27-28.07 Szczebrzeszyn
28-29.07 Biłgoraj
Izaak Baszewis Singer – wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla (1978), urodził się 14 lipca 1904 roku. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz. Wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale, większość w przekładach na język angielski. W obszernym dorobku szczególne miejsce zajmują opowiadania utrzymane w tonie ludowej baśni, gdzie rzeczywistość miesza się z fantazją, bluźnierstwo z głęboką wiarą, tradycja z nowoczesnością, makabra z humorem, dobro ze złem, a ludzie żyją w niezwykłym świecie rządzonym pozornie przez siły nadprzyrodzone. Duża część jego twórczości jest związana ze wspomnieniami z Polski, którą opuścił przed wybuchem II wojny światowej. Odtwarzał zaginiony żydowski świat z czasów przedwojennych. Akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny. Zmarł 24 lipca 1991 roku.
Partnerem Wydarzenia XI Edycji Festiwalu „Śladami Singera” jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”
Partnerami wydarzeń lokalnych są: Urząd Miasta Kraśnik, Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, Urząd Miejski w Kocku, Urząd Miejski w Bychawie, Urząd Miejski w Lubartowie, Urząd Miejski w Łęcznej, Urząd Miejski Piaski, Urząd Miejski w Krasnobrodzie, Urząd Gminy w Goraju, Urząd Miejski w Szczebrzeszynie, Urząd Miejski w Józefowie Biłgorajskim, Urząd Miasta Biłgoraj, Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, Janowski Ośrodek Kultury, Dom Kultury w Kocku, Bychawskie Centrum Kultury, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Centrum Kultury w Łęcznej, Krasnobrodzki Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Goraju, Miejski Ośrodek Kultury w Józefowie Biłgorajskim, Miejski Dom Kultury w Szczebrzeszynie, Biłgorajskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Kulturalne im. I.B. Singera.