Pomimo wakacji uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych kontynuują zdobywanie nowych kompetencji i kwalifikacji

Pomimo wakacji, pogody sprzyjającej bardziej letnim rozrywkom, niż nauce i dzięki wysiłkowi kadry ZST pod przewodnictwem  Pani Dyrektor Iwony Pająk, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim kontynuują szkolenia zawodowe w ramach realizowanego przez szkołę projektu „Rozwój Kształcenia Zawodowego w ZST w Janowie Lubelskim”.

W ramach realizacji projektu, finansowanego  ze środków Unii Europejskiej uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Janowie Lubelskim kontynuują cykl szkoleń mających zapewnić uczniom możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień zawodowych
i  kompetencji (których nie obejmuje podstawa programowa nauczania w danym zawodzie)
oraz doświadczenia zawodowego, w formie staży z programem wykraczającym poza zakres praktycznej nauki zawodu w podstawie programowej. Celem szkoleń jest uatrakcyjnienie  procesu kształcenia i dostosowanie go do wymagań pracodawców, co  zwiększy szanse uczniów na znalezienie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Uczniowie uczestniczyli już w następujących kursach:

1. Dla uczniów uczących  się w zawodzie technik ekonomista zorganizowano kurs obsługi kasy fiskalnej (dla dwóch grup dziesięcioosobowych) oraz  kurs pracownika biurowego – dla grupy 10 osób.
  2. Dla uczniów uczących się w zawodzie technik budownictwa zakończył się kurs operator koparek, w którym uczestniczyła grupa 10 osób oraz kurs operatora wózka widłowego z wyminą butli gazowej – dla 8 osób.
  3. Dla uczniów kształcących się w zawodzie technik informatyk zorganizowano kurs grafiki komputerowej (grupa 15 osób) oraz kurs HTML/JavaScript/CSS dla  10 uczestników.
  4. Uczniowie uczący się w zawodzie technik usług fryzjerskich uczestniczyli w kursie „Barber”- grupa 8 osób, kursie przedłużanie i zagęszczanie włosów – jedna grupa ośmioosobowa, kursie nowoczesne techniki koloryzacji  15 osób oraz kursie nowoczesne techniki strzyżeń jedna grupa  ośmioosobowa.
  5. Dla uczniów uczących się w zawodzie technik mechanik zorganizowano kurs spawacz MAG135 dla  jednej grupy 8 osobowej, kurs Operator programista CNC –także dla jednej grupy 10 osobowej oraz operator wózka widłowego z wyminą butli gazowej dla 8 osób.
  6. Dla uczniów uczących się w zawodzie technik pojazdów samochodowych –zorganizowano kurs spawacz MAG135, uczestniczyło w nim 8 uczniów.

Ponadto 40 uczniów uczących się w różnych zawodach Technikum w Zespole Szkół Technicznych, obecnie uczestniczy w kursie prawa jazdy kat. „B”.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszyscy uczniowie zakwalifikowani do poszczególnych szkoleń i kursów ukończyli je z wynikiem pozytywnym, co świadczy nie tylko o zaangażowaniu uczniów w podnoszenie własnych kompetencji, ale także o dobrym przygotowaniu ich przez kadrę pedagogiczną ZST.

W ramach projektu, w okresie wakacyjnym, 103 uczniów będzie uczestniczyło w stażach
u lokalnych pracodawców z terenu Powiatu Janowskiego, a także spoza niego, między innymi we Frampolu, w Zakrzówku, w Chodlu, jak również w Biłgoraju i Warszawie.

Paweł Wiśniewski
Zespół projektowy

Zestawienie Pracodawców przyjmujących uczniów na staże zawodowe

1. ALUCROM Sp.z o. o.ul. Lubelska 46 23-300 Janów Lubelski