„DZIEŃ FOTOGRAFII” w Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim

W piątek 9 lipca o godzinie 18.00. w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim otworzyliśmy dwie wystawy fotograficzne. Jedną plenerową przy wejściu do Galerii od strony ulicy Sukienniczej ( ze względu na nieobecność twórcy ) bardzo skromnie oraz w Galerii .

Takiego spotkania to jeszcze w Janowie nie było !!!

Wystawę plenerową będziemy jeszcze reklamować gdy z Niemiec powróci Weronika Biernacka. Zdjęcia pokazujące architekturę i człowieka. „Zbiór przestrzeni” to minimalizm będący swego znaczeniem nawet terapeutycznym. Czysta geometryczna forma oraz minimalistyczna treść. Pedantycznie pokazany świat będący w swoistej harmonii. Do wystawy jeszcze wrócimy.

Druga wystawa zaprezentowana w Galerii Muzealnej to „Światy widziane” Andrzeja Grudnia.

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik.

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji.

Nasz wernisaż zmienił się w swoiste święto fotografii.

Takiego nawału Gości dawno nie było. Praktycznie cała Polska – może to spowodował Gość honorowy naszego wernisażu. Szefowa Związku Polskich Artystów Fotografików Jolanta Rycerska w Warszawy. Wśród przybyłych nie zabrakło również i za to bardzo dziękuję Burmistrza Krzysztofa Kołtysia – na pewno dla wszystkich obecność Gospodarza była również ważnym wydarzeniem. Obecni byli również artyści, których wystawy mogliśmy oglądać już wcześniej to Sylwester Hawrył z Włodawy, Dariusz Kwiatkowski z Stalowej Woli oraz Adam Gryczyński z Krakowa. Obecny był również Zbigniew Furman z Warszawy wybrany fotografem miesiąca w 2020 roku , którego słynną wystawę „Portret” będziemy prezentować w naszej Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii w miesiącu październiku. Obecni byli również Przyjaciele ze Świętokrzyskiego Okręgu ZPAF z Prezesem Arturem Dziwirek. Karolina Chciuk ze Szkoły Fotograficznej ze Stalowej Woli, Ostrowiec Świętokrzyski z kolegą Andrzejem (dziękuję za książki), Krasnystaw, Radom, Zielona Góra. Oprócz Pani Prezes mogliśmy spotkać legendę Polskiej Fotografii który przyjechał z Kielc – Jerzego Piątka. Jego wydawnictwa – „Akt w Polskiej Fotografii”. „Uroki PRL-u”, „Sinusoida” będzie można nabyć w naszym Muzeum w Janowie. Do pięknej wystawy plenerowej Weroniki Biernackiej wrócimy, gdy z Niemiec przyjedzie autorka. Dziękuję Lubelskiemu Centrum Kultury z Jerzym Lużyńskim za pomoc. Myślę, że raz poruszona machina naszej współpracy będzie nabierała tępa a efekty może i międzynarodowych umów będą również dla Janowiaków widoczne.

Czekamy.

Dziękuję Nadleśnictwu Janów Lubelski z Nadleśniczym Waldemarem Kuśmierczykiem i firmie Max Elektro z Romanem Oleszko za pomoc. Zawsze to mając Przyjaciół łatwiej zwłaszcza, że nasza placówka muzealna nie otrzymała żadnej pomocy podczas pandemii. Dziękuję i czekam na dalsze zrozumienie i pomoc.

Niech tych kilka zdjęć zaprezentuje nasze za co dziękuję Adamowi Gryczyńskiemu z Nowohuckiego Centrum Kultury.

Tekst: Antoni Florczak; foto: http://www.muzeum-fotografii.pl