Wojna w Ukrainie winduje ceny materiałów budowlanych. Podrożała stal, cement, kruszywa i szkło, podrożało drewno i drewnopochodne płyty OSB. Ceny, które były szacowane w 2020 czy w 2021 roku mają się nijak do obecnych.
Gwałtowny wzrost cen groził zerwaniem kontraktu przez wykonawcę – mowa o rozbudowie Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim, gdzie wykonawca upomina się o rewaloryzację cen budowlanego kontraktu. – Obecnie, trwają negocjacje między wykonawcą a inwestorem, którym jest Sąd Okręgowy w Lublinie. Chodzi o tzw. „aneks waloryzacyjny” do umowy w związku z inflacją i wzrostem cen, których nie można było przewidzieć – informuje Roman Kałuża – Prezes janowskiego Sądu.
Kałuża jest dobrej myśli, wierząc, że Ministerstwo Sprawiedliwości uzna wniosek o podwyższenie wynagrodzenia wykonawcy za zasadny, oczywiście – po analizie danych, pokazujących wzrost kosztów wykonywanego zamówienia. Jeśli tak się stanie, inwestycja przyspieszy. – Termin zakończenia budowy upływa w 2023 roku, ale wykonawca deklaruje, że jeśli będą pieniądze, to budynek zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku – komunikuje Prezes.
Przypomnijmy… Przetarg na budowę nowego obiektu za ponad 8 mln zł, usytuowanego obok starego gmachu Sądu, rozstrzygnięto w grudniu 2020 roku. Budowa ruszyła w marcu 2021 roku. Inwestycja jest finansowa ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.
Jaki jest postęp prac? Są mury i dach. Czekają na okna. Obecnie, wykonywane są instalacje elektryczne, za chwilę będą wodociągowe, z czasem – jeśli wszystko pójdzie dobrze, reszta.
Nowy budynek ma być nowoczesny, ekologiczny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nowym „przybytku” będą serwerownie, archiwa, pokoje socjalne, wydział ksiąg wieczystych, służba kuratorska, sala konferencyjna, centralna kotłownia, a wokół – parkingi, których ma być pod dostatkiem.
Tekst; foto: Alina Boś