Leszek Kuśmierczyk Naczelnikiem Urzędu Skarbowego

Ma 39 lat, nowego szefa i obsługuje ponad 28 tys. podatników, m.in. milionerów… Mowa o janowskim Urzędzie Skarbowym, który od stycznia br. ma nowego Naczelnika – Leszka Kuśmierczyka, pracującego w janowskiej „skarbówce” od 1998 roku.

Kuśmierczyk ma wykształcenie wyższe ekonomiczne (jest absolwentem Politechniki Rzeszowskiej), wiedzę i ponad 20-letnie doświadczenie urzędnika skarbowego.

W urzędzie, pracują 32 osoby, które obsługują – jak wynika z ubiegłorocznych zeznań podatkowych – 28 tys. 200 podatników. Czy są wśród nas milionerzy? – Są – rzekł Kuśmierczyk i ani słowa więcej. Wiadomo, tajemnica skarbowa…

„Tajemnica”, która stale się poszerza o anonimy i donosy… – Szanowny, Panie, uprzejmie informuję, że mój sąsiad… – Anonimy są i je weryfikujemy, ale bazujemy na legalnej kontroli podatników, prowadzonej przez pracowników – mówi Kuśmierczyk.

Podatników, którzy przekazują 1 % podatku na pomoc innym. Nie tracą nic, a wspierając m.in. chore dzieci i osoby starsze, zyskują wiele w sensie moralnym. – Odpisy na organizacje pożytku publicznego są dosyć powszechne, są prawie w każdym zeznaniu – informuje Naczelnik.

Coraz więcej podatników z powiatu janowskiego rozlicza się elektronicznie. – Przez Internet z wykorzystaniem portalu podatki.gov.pl, na którym można również umówić wizytę w urzędzie skarbowym lub załatwić sprawy online w e-urzędzie skarbowym. Rozliczenia, dotyczącego dochodów z ubiegłego roku, można także dokonywać przez inne dostępne oprogramowanie. Zeznanie należy złożyć do 2. maja br. Jeśli ktoś tego nie zrobi, to rozliczenie z fiskusem nastąpi z automatu (dokument złoży się sam) – tłumaczy Naczelnik.

Kuśmierczyk lubi swoją pracę. Zarządza sześcioma referatami: wsparcia i obsługi bezpośredniej…, podatków dochodowych i podatku od towarów i usług oraz podatków majątkowych i sektorowych…, spraw wierzycielskich i rachunkowości…, egzekucji administracyjnej…, czynności analitycznych i sprawdzających oraz identyfikacji i rejestracji podatkowej…,  kontroli podatkowej i spraw karnych skarbowych.

Warto dodać, że naczelników urzędów skarbowych powołuje Szef Krajowej Administracji Skarbowej na wniosek Dyrektora Izby Administracji Skarbowej i że wcześniejsza naczelnik janowskiej „skarbówki” – Izabela Smalisz, została szefową Urzędu Skarbowego w Kraśniku.

Na koniec, „zdanie” o historii urzędów skarbowych w kraju. – Pierwszego stycznia 1983 r. weszła w życie ustawa o urzędzie ministra finansów oraz urzędach i izbach skarbowych, która wprowadziła obecny stan administracji skarbowej (oczywiście, z różnymi zmianami na przestrzeni lat) – wyjaśnia Kuśmierczyk.

Tekst; foto: Alina Boś