E-wizyta w ZUS teraz także po ukraińsku

Podczas e-wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu. Teraz usługa jest dostępna także w języku ukraińskim. E-wizyta to wideorozmowa z pracownikiem ZUS, która odbywa się przez Internet. Polacy korzystają z usługi już od półtora roku. Teraz, takie konsultacje są dostępne również dla obywateli Ukrainy w ich ojczystym języku. Po stronie urzędu w wideorozmowie uczestniczy ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego.

– Podczas e-wizyty obywatele Ukrainy będą mogli otrzymać pomoc w złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin, np. 500+, i w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To szansa na samodzielne załatwienie sprawy bez konieczności przychodzenia do naszej placówki – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wideorozmowy z asystą tłumaczy języka ukraińskiego realizują pracownicy kilku jednostek ZUS w Polsce. Wśród nich są pracownicy Oddziału ZUS w Biłgoraju.

Jak zamówić e-wizytę? Żeby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę internetową e-wizyta.zus.pl/ua. W kolejnych krokach obywatel Ukrainy wybiera dogodny termin spotkania i podaje swoje dane. Może też porozmawiać z pracownikiem ZUS w obecności własnego tłumacza. Wystarczy, że w formularzu rezerwacji zaznaczy taką opcję.

Infolinia po ukraińsku. Działa również specjalna infolinia ZUS dla obywateli Ukrainy o świadczeniach rodzinnych. Konsultanci dyżurują w dni powszednie, w godzinach 8:00-18:00, pod numerem telefonu 22 444 02 55. Można z nimi porozmawiać po polsku lub ukraińsku. Odpowiadają też na pytania pod mailem UA@zus.pl. Więcej informacji dla uchodźców z Ukrainy na stronie zus.pl/ua.

Małgorzata Korba – rzecznik ZUS w województwie lubelskim