Od dwóch miesięcy w janowskim szpitalu są wykonywane operacje kręgosłupa. Do tej pory, takich operacji nie było. Ba, szpital w Janowie jest jedynym szpitalem powiatowym w województwie lubelskim, który wykonuje tego typu zabiegi. Co innego, szpital kliniczny na Jaczewskiego w Lublinie, który od lat specjalizuje się w tego typu operatywie, ale żeby szpital w Janowie… A jednak to prawda…
Zaczęło się od współpracy z dr n. med. Andrzejem Mazurkiewiczem – specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu w SPSK-4, który zdecydował się operować pacjentów w janowskiej placówce zdrowia. Oczywiście, za zgodą konsultanta wojewódzkiego z tej samej dziedziny.
Tak więc, wszyscy powinni być zadowoleni… Szpital janowski, który zarabia, pacjenci, którym skróci się czas oczekiwania na operację i miejscowi lekarze, którzy uczą się „fachu” od najlepszych.
Wiadomo, że zanim zaczęto operować, doposażono oddział w odpowiedni sprzęt. Nie mogło być inaczej.
Jak długo trwa operacja? Czas operatywny nie jest do skalkulowania. Jedna operacja może trwać i 5 godzin. Ostatnio, jednego dnia wykonano trzy operacje. Zaczęto operować o godz. 8.30, a skończono o 19.00.
Większość pacjentów jest z powiatu janowskiego i okolic. Przed operacją, każdy z nich jest konsultowany i kwalifikowany do operacji przez Mazurkiewicza w szpitalnej poradni. Potem, operacja i dochodzenie do zdrowia.
W miesiącu, są dwa dni operatywy kręgosłupa. Planowane są kolejne operacje z udziałem lubelskiego specjalisty. Miejmy nadzieję, że za parę lat będą to samodzielne operacje, wykonywane przez janowskich lekarzy.
Na zdjęciu, podczas pierwszej operacji (24. października) – stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego u pacjenta, u którego doszło do złamania w wyniku wypadku; od lewej: lekarz medycyny, specjalista ortopedii i traumatologii janowskiego szpitala – Wojciech Miazga i dr n. med. Andrzej Mazurkiewicz – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w SPSK-4 w Lublinie.
Alina Boś; foto: archiwum szpitala