W pierwszym tygodniu ferii (13-22.01.2023) nauczyciele I LO wyjechali na jobshadowing do Schwäbisch Hall w Niemczech. Był to już czwarty i ostatni wyjazd, związany z realizacją projektu „Europejski Zielony Ład – wyzwania dla edukacji szkolnej” w ramach programu Erasmus+. Celem mobilności zagranicznej uczestników była obserwacja pracy nauczycieli w szkołach niemieckich oraz nabycie wiedzy na temat oszczędzania środowiska i jego zasobów w kontekście realizacji „Europejskiego Zielonego Ładu”.
Podczas dziesięciodniowego wyjazdu nauczyciele poznali niemiecki system edukacji i odwiedzili trzy szkoły, realizujące naukę od szkoły podstawowej do technikum: Schulzentrum West Johannes-Brenz-Gemeinschaftsschule, Gerwerbliche Schule oraz Waldorfschule w Schwäbisch Hall. W trakcie spotkań z nauczycielami szkół niemieckich obserwowali ich metody pracy oraz sposoby przekazywania wiedzy na temat oszczędnego gospodarowania energią.
Główny nacisk projektu położony jest na zdobycie wiedzy o zrównoważonej gospodarce ekologicznej, stąd m.in. wizyta nauczycieli w Centrum Energii w Wolpertshausen – instytucji, która realizuje projekty wspierające szkoły w prowadzeniu edukacji ekologicznej i podnoszące świadomość społeczeństwa w tym obszarze.
Z uwagi na fakt, że powiat Schwäbisch Hall jest pionierem w prowadzeniu czynności w zakresie ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu na poziomie gospodarczym, politycznym oraz społecznym, dlatego podczas każdego wyjazdu uczestnicy projektu spotykali się z przedstawicielami władz. Podczas czwartej wizyty w Niemczech, uczestników projektu gościła Anil Kübel, pełniąca funkcję zastępcy Starosty Schwäbisch Hall, która przybliżyła politykę gospodarczą i ekologiczną powiatu oraz przedstawiła plany wdrożenia kolejnych planów.
W trakcie spotkania z Leslie Ludwig – pełnomocniczką ds. ochrony klimatu miasta Schwäbisch Hall nauczyciele poznali działania, podejmowane przez władze powiatu w celu ochrony środowiska i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Oprócz wiedzy merytorycznej w programie znalazły się także aspekty kulturoznawcze – zwiedzanie Schwäbisch Hall, Heidelbergu, galerii sztuki Würth, muzeów: Procesów Norymberskich, Mercedesa w Stuttgarcie, BMW w Monachium oraz wyjazd do Francji i wizyta w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Nauczyciele zakończyli etap wszystkich mobilności zagranicznych w ramach programu Erasmus+. Kolejna część projektu obejmuje upowszechnienie efektów i wdrożenie zdobytej wiedzy oraz umiejętności w pracy z uczniami.
Szczegółowa relacja z wyjazdu znajduje się na fanpage’u projektu na Facebooku: https://www.facebook.com/profile.php?id=100078373565070
Emilia Żuber – koordynator projektu; foto – archiwum LO