Miło nam poinformować, że projekt „Ziemia Janowska w czasie II wojny światowej” otrzymał wsparcie w Ogólnopolskim Konkursie Ofert 2023 w ramach Pro defensione, pro historia – wspieramy oddolne inicjatywy historyczne, patriotyczne i proobronne dla Polski – II edycja na lata 2022-23. Kwota to 3 900 zł. Przeznaczymy ją na realizację projektu w I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.
Projekt jest dwuetapowy i obejmuje:
1) konkurs historyczny dla uczniów klas 1-3 na temat „Śladów II wojny światowej na Ziemi Janowskiej”, zakończony wycieczką terenową po miejscach, które są związane z wydarzeniami wojennymi w naszej okolicy dla klasy, która zwycięży. Część zadań konkursowych będzie przygotowana w oparciu o Grupę Rekonstrukcji Historycznej im. płk. Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze, którzy przybędą do nas w dzień konkursu 5 czerwca br.
2) sesję popularno – naukową „Między swastyką a czerwoną gwiazdą. Ziemia Janowska w czerwcu 1944 roku”. Sesja odbędzie się 6 czerwca br. w auli I LO (prelegenci zostali zaproszeni przez szkołę w porozumieniu z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim).
Program sesji:
- dr Rafał Drabik – IPN Warszawa. Temat: „Bohaterowie Porytowego Wzgórza – Oddział NOW AK Ojca Jana”;
- Leszek Żebrowski – ekonomista, publicysta historyczny. Temat: „Podziemie komunistyczne PPR i GL-AL w latach 1942-1945. Geneza i działalność, czyli fakty i mity”;
- dr Marcin Paluch – starszy wykładowca w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Temat: „Operacja Sturmwind I na tle innych operacji antypartyzanckich w czasie II wojny światowej”.
- Zbigniew Markut i Tadeusz Puchalski – synowie partyzantów z oddziału NOW AK Ojca Jana. Temat: „Kamienie Pamięci – miejsca pamięci na terenie Lasów Janowskich i Biłgorajskich”;
- dr Dorota Skakuj – historyk i pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Temat: „Sytuacja ludności cywilnej na terenach objętych akcją Sturmwind I”.
Na pierwszym zdjęciu (od lewej): Izabela Skrzypa – nauczyciel historii, Wiesława Dyjach – Dyrektor LO
Izabela Skrzypa, Maria Krzosek, Izabela Wąsek – koordynatorki projektu