Janów Lubelski. Piesza pielgrzymka na odpust św. Antoniego

Blisko dwustu pątników wzięło udział w pieszej pielgrzymce z Janowa Lubelskiego do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy. Była to trzecia pielgrzymka, w jaką wyruszyli mieszkańcy Janowa Lubelskiego i okolicznych parafii na wigilię uroczystości ku czci św. Antoniego w radecznickim sanktuarium.

– We wspomnieniach starszych mieszkańców Janowa przewijały się opowiadania, że przed dziesiątkami lat wyruszały pojedyncze kompanie pątników, aby dotrzeć na msze św. w wigilię głównego święta. Jednak ostatnio ta praktyka była zarzucona. Stąd powstał pomysł, aby odtworzyć piękną tradycję pielgrzymowania do sanktuarium św. Antoniego. Myślę, że po trzech latach możemy mówić o powrocie do tej tradycyjnej formy religijności i czci św. Antoniego z Padwy – podkreśla ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

– Tegoroczna frekwencja pielgrzymów nas zaskoczyła. Mimo, że pielgrzymowaliśmy w roboczy dzień, to do Radecznicy wyruszyło ponad 180 pielgrzymów, w tym wiele osób młodych. I choć trasa nie była łatwa ani krótka to wszyscy szczęśliwie dotarli do celu -dodaje członek sztabu pielgrzymkowego.

Trasa po przepięknym Roztoczu liczyła 42 kilometry, dlatego pątnicy wyruszyli już o 4.00. Pielgrzymi szlak wiódł przez Wólkę Ratajską, Godziszów, Branew, Goraj, Hosznię i Gilów. Podczas trasy, do grupy dołączali pątnicy z Godziszowa, Branwi, Dzwoli i Kocudzy.

– Idę po raz pierwszy do Radecznicy, niosę w sercu jedną bardzo ważną intencję, którą chcę powierzyć Bogu przez św. Antoniego. Trud pielgrzymowania daje się we znaki, ale pielgrzymka to także podjęcie trudu i cierpienia – mówi jedna z pątniczek.

– Ja idę już trzeci raz, więc znam tę wymagającą trasę. Każdego roku jest to dla mnie ważny czas modlitwy, ale i trudu, który chcę ofiarować Panu Bogu przez św. Antoniego – dodaje inna.

Nad śpiewem czuwała grupa muzyczna, nad bezpieczeństwem – porządkowi i grupa kierowania ruchem, a nad zdrowiem pątników – zespół medyczny.

Pątnicy w godzinach popołudniowych dotarli do sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy i wzięli udział w polowej mszy św. przy źródłach św. Antoniego, której przewodniczył bp Stanisław Szyrokoradiuk OFM, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej, zaś homilię wygłosił abp Józef Michalik – emerytowany biskup archidiecezji przemyskiej.

Tekst; foto: nadesłano