Andrzej Łukasik – odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

Mieszkańcy województwa lubelskiego zasłużeni w służbie państwu i społeczeństwu zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Podczas ceremonii, która odbyła się  20 kwietnia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył Złoty Krzyż Zasługi Andrzejowi Łukasikowi, prezesowi Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  KRON.

Krzyż Zasługi nadawany przez Prezydenta RP, jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Takim właśnie człowiekiem jest Andrzej. Jak podkreśla jego największą pasją jest być z ludźmi, nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują, drugą zaś jest jazda na rowerze.

Przejechał ponad 11 tysięcy kilometrów, odwiedził 8 krajów w Europie, uczestniczył w 7 pielgrzymkach rowerowych, po Polsce i Europie. W 2018 r. na 100-lecie odzyskania niepodległości przejechał rowerem trasę wokół Polski.

– „Serdecznie dziękuję Wam wszystkim, którzy mnie wspieracie w działaniach. Niech to odznaczenie będzie dla wszystkich inspiracją do dobrych działań.”

Andrzej Łukasik dzieli czas pomiędzy działalność społeczną, pracę zawodową a obowiązki radnego. Funkcję prezesa Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  KRON pełni od 2008 roku, a od 2014 roku jest również Przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady do Spraw Osób Niepełnosprawnych.

Za swoje działania wygrał wiele plebiscytów,  m.in. w 2012 r. otrzymał statuetkę za działalność charytatywną oraz zaangażowanie społeczne w konkursie na Człowieka Roku Janowa Lubelskiego „Antek Roku”, dwa lata później był jednym z pięciu laureatów plebiscytu TVP Lublin „Piątka na Piątkę” w kategorii osobowość roku, w 2015 roku otrzymał statuetkę w kategorii „Silna organizacja-instytucja” na I Wojewódzkiej  Gali Dobroczynności Redakcji  Magazynu Reporterów „Zdarzenia”  TVP Lublin – „Silni dobrocią” a w 2016 r. został wyróżniony przez OPS w Janowie Lubelskim statuetką podczas X Gali Wolontariatu. . Został  również odznaczony brązowym medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Laureat nagrody publiczności oraz wyróżnienia „Człowiek bez Barier” pod patronatem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy w 2018r. W 2019 r. reprezentował osoby niepełnosprawne na finałowej gali „Lider Dostępności” w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy odznaczenia i życzymy dalszych sukcesów.

Anna Sosnówka; foto: Tomasz Krzysztoń