– Dwukrotnie zwiększamy budżet programu Kolej+ – zapowiada Premier Mateusz Morawiecki

Środa, 20. kwietnia 2022 roku. – Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów, Rząd zadecyduje o podniesieniu wydatków na modernizację i budowę nowych linii kolejowych w kraju – oznajmił dzisiaj z rana na spotkaniu z mieszkańcami powiatu janowskiego Premier Mateusz Morawiecki. – Dwukrotnie zwiększamy budżet programu Kolej+ (o kolejne 5,5 mld zł do ponad 11 mld) – informował.

Tym sposobem, ma się podwoić liczba planowanych inwestycji z 17. do 34., o czym mówił Wicepremier Jacek Sasin.

Okazuje się, że w programie Kolej+ prym wiedzie województwo lubelskie, na terenie którego ma zostać zrealizowana jedna czwarta wszystkich inwestycji o wartości ponad 4,4 mld zł.

– Dzięki nowym projektom, również Janów Lubelski zyska nowe połączenia – informował Morawiecki.

Mowa o budowie nowej linii kolejowej o długości 65 km na trasie Szastarka – Janów Lubelski – Biłgoraj (zadanie obejmuje też poprawę dostępności transportu kolejowego w Kraśniku). Nowe połączenie kolejowe o długości 25 km ma też powstać na trasie Lublin – Łęczna. W ramach programu, mają być zrewitalizowane dwie linie kolejowe o długości 66 km na odcinku Rejowiec – Zawada – Zamość Szopinek wraz z budową łącznicy, omijającej stację Zawada. Do drugiego etapu programu zakwalifikowano zadanie, dotyczące elektryfikacji linii kolejowej Łuków – Lublin o długości 107 km. Do tego, dochodzi rewitalizacja połączenia Chełm – Włodawa o długości 51 km wraz z poprawą dostępności transportu kolejowego we Włodawie.

Oczywiście, do rządowych 11 mld zł trzeba dodać około 1,6 mld zł wkładu własnego samorządów, co daje ogółem kwotę rzędu 12,6 mld zł.

– Wraca moda na kolej i bardzo dobrze, bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i jednocześnie przyjazny dla środowiska naturalnego Do tej pory, w kraju udało się wyremontować 400 przystanków kolejowych, prawie 300 dworców i ponad tysiąc kilometrów torów – informował Premier, dodając, że przed 2015 rokiem tory niszczały a połączenia zamykano.

– Sprawne i sprawcze państwo musi umieć zajmować się wieloma sprawami jednocześnie – mówił dalej w kontekście budowy linii kolejowych, wojny na Ukrainie i setek tysięcy Ukraińców w Polsce.

Warto przypomnieć, że porozumienie w sprawie budowy linii kolejowej od Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja podpisano w lipcu 2020 roku. Liderem porozumienia jest Województwo Lubelskie, a partnerami projektu jest 10 lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, przez które pobiegnie linia kolejowa, a więc trzy powiaty – janowski, kraśnicki i biłgorajski, miasta Biłgoraj i Kraśnik oraz gminy – Szastarka, Modliborzyce, Janów Lubelski, Dzwola i Biłgoraj.

O programie Kolej+ mówił również podczas konferencji Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz Michał Moskal – Dyrektor Biura Prezydialnego PiS.

Oczywiście, w konferencji z udziałem Premiera RP na rynku Janowa uczestniczyło wielu parlamentarzystów i samorządowców, m.in. Jerzy Bielecki – Poseł RP oraz Artur Pizoń – Starosta Janowski, którym również zależy na tym, by w Janowie powstała kolej.

Alina Boś; foto: Anna Sosnówka