Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim

Trwa spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z mieszkańcami powiatu janowskiego. Temat nr jeden to kolej w Janowie Lubelskim, o którą zabiegano już w 1939 roku. Artykuł, opisujący próby doprowadzenia kolei do Janowa, został opublikowany ponad 80 lat temu w Codziennej Gazecie Handlowej.

Porozumienie w sprawie budowy linii kolejowej od Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja podpisano w lipcu 2020 roku. Liderem porozumienia jest Województwo Lubelskie, a partnerami projektu jest 10 lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, przez które pobiegnie linia kolejowa, a więc trzy powiaty – janowski, kraśnicki i biłgorajski, miasta Biłgoraj i Kraśnik oraz gminy – Szastarka, Modliborzyce, Janów Lubelski, Dzwola i Biłgoraj.

Projekt jest realizowany w ramach rządowego programu Kolej+, w ramach którego Rząd przekazuje 85 % środków na inwestycje.

O szczegółach finansowania i zwiększeniu środków na Kolej+, a więc na ujęcie w programie wszystkich projektów z Lubelskiego, rozmawiał w styczniu br. z Premierem Mateuszem Morawickim i Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem pochodzący z Janowa Lubelskiego Michał Moskal – Dyrektor Biura Prezydialnego PiS.

– Jeszcze w tym roku zostanie podpisana umowa na przekazanie środków i proces projektowania linii, w ramach którego pod koniec 2023 roku powinny się rozpocząć konsultacje społeczne. Po zamknięciu konsultacji społecznych będzie można określić czas rozpoczęcia inwestycji i termin jej zakończenia – mówi Moskal.

O szczegółach spotkania będziemy informować.

Na pierwszym zdjęciu – Michał Moskal i Mateusz Morawiecki, na drugim – Michał Moskal z Andrzejem Adamczykiem

Alina Boś; foto: nadesłano