„Biały Kruk” już za nami

W niedzielę, 15. stycznia na terenie Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim odbył się wyścig rowerowy, pn. „VI Zimowy Maraton Rowerowy – Biały Kruk”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Bike Club Janów Lubelski w partnerstwie z Janowskim Ośrodkiem Kultury. To już szósta edycja tego wydarzenia. „Biały Kruk” to zawody sportowe, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń sportowych na Lubelszczyźnie.

W tym roku, na dwóch trasach wyścigu: MEGA, liczącej 42 km i FIT o długości 25 km stanęło do rywalizacji blisko 240 zawodniczek i zawodników z całej Polski. Dla większości z nich to kolejna już rywalizacja na tarasach „Białego Kruka”. Liczną grypę startujących stanowili mieszkańcy powiatu janowskiego – zawodnicy miejscowych drużyn rowerowych: Bike Club Janów Lubelski i Belfer Bike Janów Lubelski (w barwach którego wystartował Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa lubelskiego) oraz zawodnicy niezrzeszeni.

Przygotowane wcześniej i odpowiednio zabezpieczone trasy wyścigu, biegnące po drogach i ścieżkach Lasów Janowskich, sprzyjały sportowej rywalizacji i osiąganiu przez zawodników bardzo dobrych wyników.

Zwycięzcą zawodów na trasie MEGA został Wojciech Wójtowicz – Vortune Equity Team Puławy (czas:01:30:17), zaś wśród pań najszybszą zawodniczką okazała się Anna Magoń – Bike Fun Legionowo (czas:01:56:26).

Na dystansie FIT zwycięzcą został po raz drugi z rzędu Łukasz Kofin – WERTICAL Zabierzów (czas:00:58:30). Wśród startujących na tym dystansie kobiet najszybciej do mety dojechała Ewa Garbacz z Janowa Lubelskiego, reprezentująca Bike Club Janów Lubelski (czas:01:17:10).

Dodatkową klasyfikację organizatorzy przewidzieli dla mieszkańca powiatu janowskiego. Tutaj najlepszym zawodnikiem okazał się Krzysztof Lenart z Janowa Lubelskiego (czas:01:05:51), zaś wśród kobiet tryumfowała Karolina Czajka z Janowa Lubelskiego (czas 02:10:49). Pełne wyniki z klasyfikacji można sprawdzić na stronie internetowej pod adresem: time2go.pl /wyniki/.

Na mecie zawodnicy  otrzymali pamiątkowe medale, zaś zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz w kategorii Open otrzymali puchary i nagrody. Ceremonii dekoracji dokonali: Ryszard Majkowski – Radny Semiku Wojewódzkiego, Artur Domański – Dyrektor Wydziału Promocji, Sportu i Turystyki UM w Lublinie, Krzysztof Kołtyś – Burmistrz Janowa Lubelskiego i Bartłomiej Kosiarski – Z-ca Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski. Wszyscy uczestnicy Maratonu, a także licznie zgromadzona publiczność mogli poczęstować się gorącymi napojami, wypiekami z grilla oraz pyszną grochówką, ufundowaną przez restaurację „Hetmańska” w Janowie Lubelskim.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Burmistrza Janowa Lubelskiego Krzysztofa Kołtysia. Wsparcia finansowego udzielił samorząd Województwa Lubelskiego oraz samorząd gminy Janów Lubelski, dzięki czemu organizatorzy mogli przygotować bogate pakiety startowe, które otrzymał każdy zapisany uczestnik. W pakietach, tak jak co roku i tym razem nie zabrakło produktów spożywczych, ufundowanych przez Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Eska” Stanisław Kozyra z Nowej Osady.

Maraton udało się zrealizować dzięki partnerom wydarzenia: Parkowi Rekreacji Zoom Natury, Nadleśnictwu Janów Lubelski oraz Janowskiemu Ośrodkowi Kultury.

Pragnę podziękować Ryszardowi Majkowskiemu – Radnemu Sejmiku Wojewódzkiego a jednocześnie pasjonatowi sportów rowerowych, za duże wsparcie logistyczne i merytoryczne przy organizacji tegorocznej oraz wcześniejszych edycji „Białego Kruka”. Dziękuję również Łukaszowi Drewniakowi – Dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury za pomoc organizacyjną, nagłośnienie oraz konferansjerkę podczas zawodów. Druhom strażakom z OSP Biała oraz Policji dziękuję za pomoc techniczną w zabezpieczaniu tras przejazdu zawodników.

Wszystkim startującym gratuluję wyników, licznej publiczności dziękuję za obecność i kibicowanie zawodnikom, a koleżankom i kolegom z BC dziękuję za duże zaangażowanie organizacyjne w przygotowaniu tras wyścigu, w urządzeniu miasteczka zawodów oraz prowadzeniu  biura zawodów.

Mariusz Wieleba – Bike Club Janów Lubelski