„Czy lipa czarnoleska na głos Jana czuła?”, czyli spotkanie maturzystów LO z kołem naukowym Wydziału Leśnego SGGW

Spotkania maturzystów z przedstawicielami uczelni, studentami oraz absolwentami to część zaplanowanych na ten rok działań w ramach wyboru ścieżki zawodowej. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach online z ludźmi sukcesu, reprezentantami ciekawych zawodów, a przede wszystkim z tymi, którzy chcą pomóc młodzieży w wyborze dalszej drogi kształcenia.

Taki właśnie cel miało spotkanie uczniów klasy 3A z kołem naukowym Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, która jest partnerem naukowym naszego liceum. Podczas spotkania, SGGW reprezentowali zaprzyjaźnieni ze szkołą wykładowcy oraz studenci Wydziału Leśnego, skupieni wokół koła naukowego, którego prace koordynują m.in.: dr Paweł Staniszewski, dr Robert Tomusiak, mgr inż. Dariusz Pszenny i mgr inż. Szczepan Kopeć. O programie studiów, możliwościach rozwoju oraz pasji, z jaką studenci Wydziału Leśnego wykonują na co dzień swoje obowiązki, opowiadali „świeżo upieczeni” inżynierowie – Joanna Kucharczyk i Jan Rapczyński, a także studentka Sylwia Gołasiewicz. Z zaciekawieniem obejrzeliśmy relacje z obozów naukowych studentów, również w Lasach Janowskich, które – oprócz walorów estetycznych i rekreacyjnych, stanowią obiekt badań uczelni.

Do spotkania online dołączył również Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Waldemar Kuśmierczyk, który rozmawiał z młodzieżą na temat zawodu leśnika, wspominając czasy, gdy – tak jak tegoroczni maturzyści, stał przed trudnym wyborem dalszej drogi kształcenia.

Dyrektor szkoły Wiesława Dyjach podziękowała przedstawicielom uczelni oraz Nadleśniczemu za poświęcony czas oraz wsparcie, na które zawsze możemy liczyć. Owocem współpracy są liczne konferencje, spotkania i warsztaty, w których mogą brać udział nasi uczniowie. – Tym razem, to liceum było organizatorem spotkania, co świadczy o tym, iż – mimo czasu pandemii, pozostajemy szkołą otwartą na współpracę nie tylko z instytucjami lokalnymi, ale także z placówkami edukacyjnymi na terenie kraju – podkreśla pani Dyrektor.

„Czy lipa czarnoleska na głos Jana czuła?” My już znamy odpowiedź na pytanie, zadane przez wieszcza. Dziękujemy przedstawicielom Wydziału Leśnego SGGW za utwierdzenie nas w przekonaniu, że jesteśmy nie tylko cząstką przyrody, ale przede wszystkim odpowiedzialnymi za nią gospodarzami.

Dorota Rachwalska-Kata – organizator spotkania: foto: archiwum LO