„Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”… Dzień Pluszowego Misia z Biblioteką Pedagogiczną

W 1902 r. miało miejsce wydarzenie, które na zawsze zmieniło dzieciństwo wielu pokoleń ludzi na całym świecie. Wówczas właśnie powstał prototyp pluszowego misia – najpopularniejszej przytulanki wszechczasów. I jak na przytulankę wszechczasów przystało, ma ona także swój dzień – 25. listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Jak i z kim świętowaliśmy Dzień Misia?

23. listopada w przemiłym towarzystwie wspaniałych dzieciaków na zajęciach świetlicowych w  Publicznej Szkole Podstawowej w Białej Drugiej poznaliśmy historię tej najpopularniejszej przytulanki. Razem z dziećmi przypomnieliśmy sobie wizerunki „sławnych” misiów znanych z literatury, bajek czy kinematografii. Przygody Kubusia Puchatka, Misia Uszatka czy Misia Paddingtona – znał oczywiście  każdy. Były zagadki misiowe, kolorowanki z misiami, zabawy w „parowanie misiów”, a uwieńczeniem świętowania był wspólnie wykonany rysunek – portret  misia. Wyszedł wspaniale! Nic dziwnego, popularna maskotka wzbudza same pozytywne uczucia i to nie tylko u dzieci. Na zakończenie misiowej zabawy dzieci jednogłośnie stwierdziły, że posiadanie pluszowej zabawki uczy empatii i opiekuńczości. Dla wielu jest również symbolem bezpieczeństwa w trudniejszych momentach, kiedy jesteśmy smutni, chorzy, przygnębieni…

25. listopada  kontynuowaliśmy świętowanie Dnia Misia, tym razem z przemiłymi klasami pierwszymi Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim – klasami„b”, „d” oraz „e”. Na naszych bibliotecznych zajęciach dzieci poznały historię pluszowego misia, choć były i takie, które swoją wiedzą historyczną o misiach potrafiły nas zadziwić, aktywnie wypowiadały się i przedstawiały przyniesione ze sobą pluszaki. Wyobraźnię i inwencję twórczą wykorzystały podczas wspólnego wykonywania portretu klasowego misia. I tu, umiejętności współpracy i współdziałania w grupie wyszły celująco. Zgodnie podsumowaliśmy spotkanie stwierdzeniem, że nie można wyobrazić sobie świata bez uroczego, łagodnego pluszowego misia. Bo miś pluszowy, a szczególnie ten nasz, jest wyjątkowy i kochany. Nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Taki miś jest wyjątkowym misiem – jest po to, żeby było kogo tulić, kiedy jest smutno, coś nas boli… Ma przemiłe uszy, żeby nas wysłuchały, ma bardzo miękkie łapki, za które możemy go potrzymać, by czuć jego bliskość.

Podsumowując nasze misiowe spotkania, możemy potwierdzić, że każda z dziecięcych grup zasłużyła w pełni na otrzymanie dyplomu Prawdziwego Przyjaciela Pluszowego Misia. Jak świętować Dzień Misia to tylko w tak doborowym towarzystwie i oczywiście z Misiami.

Tekst; foto: pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Janowie Lubelskim