Docenione w Bukowinie Tatrzańskiej czyli laureatki 56 Festiwalu Sabałowe Bajania

Tegoroczny 56 Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania dobiegł końca. Do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni zjechali się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Oceniało ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracali uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. Konkursom towarzyszył cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”. W czasie festiwalu organizowana jest również Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której bierze udział około dwustu twórców z całej Polski, prezentujących swój dorobek twórczy oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł. „Sabałowe Bajania” z upływem lat stały się sztandarowym wydarzeniem folklorystycznym dla miłośników kultury regionalnej w Polsce.

Na Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej jak co roku spotkali się gawędziarze, muzykanci i śpiewacy nie tylko z Podhala, ale również z innych stron Polski.Podczas tej edycji pierwszy raz w historii z Gminy Dzwola, wytypowane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie  podczas OFKiŚL w Kazimierzu Dolnym, swoje umiejętności miały szanse zaprezentować: Pani Alina Myszak i dziewczęca grupa śpiewacza z Kocudzy Drugiej. Dla naszych reprezentantek okazał się to bardzo udany debiut na bukowińskiej scenie.Pani Alina Myszak w Konkursie Śpiewu Solowego zdobyła II miejsce natomiast w Konkursie Śpiewu Grupowego w kategorii dziecięcej III miejsce i nagrody rzeczowe otrzymała dziewczęca grupa śpiewacza z Kocudzy Drugiej. Komisja konkursowa przesłuchała aż 189 punktów programu tak więc konkurencja była ogromna, dlatego tym bardziej cieszymy się z osiągnięć naszych reprezentantek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Słowa podziękowań kierujemy na ręce Starosty Janowskiego Artura Pizonia  i Wójta Gminy Dzwola Wiesława Dyjacha za wsparcie finansowe w organizacji wyjazdu, przyczyniając się w ten sposób do promocji, pielęgnowania i rozwoju tradycyjnej kultury ludowej naszego regionu na scenie ogólnopolskiej.

Tekst; foto: GBPiOK