Dwa lata i prawie 9 mln zł. „Stary” ogólniak przejdzie kapitalny remont pod kątem dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych

Prawie 9 mln zł pochłonie kapitalny remont 4-kondygnacyjnego budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim pod kątem dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymogów przeciwpożarowych.

Umowę z wykonawcą podpisano wczoraj w auli szkolnej LO, w którym na co dzień uczy się prawie 660 uczniów. Prace będą wykonywane etapami, a że obiekt jest duży, to trzeba je z głową zaplanować. Trzeba też tak zorganizować naukę i pracę, by remont nie kolidował z codziennym życiem szkoły, a to już jest sprawa Dyrekcji LO. Inwestycję – z pięcioletnim okresem gwarancji, zrealizuje Przedsiębiorstwo Budowlane „Rystal – Bud” z Kielc.

Ponad stuletnia szkoła (w tym roku, we wrześniu minie 106 lat od jej powstania) na kapitalny remont czekała długie lata. Co prawda, po drodze były jakieś przeróbki, poprawki i modyfikacje, ale to nie to samo, co gruntowna modernizacja wnętrza budynku o powierzchni użytkowej czterech tysięcy m2.

W połączonym, dwuczęściowym, wewnętrznie skomunikowanym i średnio wysokim – prawie 13 m wysokości – budynku, remontowane będą piwnice, partery oraz pierwsze i drugie piętra dwóch „segmentów” szkoły. Stara część szkoły, wybudowana w latach 30. ubiegłego wieku, stanowi „Segment A”, natomiast nowa, dobudowana doń w 1993 roku, stanowiąca zachodnie skrzydło budynku, to „Segment B”.

Oczywiście, roboty budowlane, instalacyjne, elektryczne i „towarzyszące”, a więc rozbiórkowe, wykończeniowe i montażowe, będą wykonywane w obu częściach szkoły, ale – etapami. Czasu jest sporo (zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec listopada przyszłego roku).

Założenia są proste. Ma być bezpiecznie i nowocześnie pod kątem dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych i wymogów przeciwpożarowych.

W szkole, „pojawią się” m.in. nowe posadzki, balustrady, schody zewnętrzne i podjazd dla osób niepełnosprawnych. Przybędzie winda do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach i to z kabiną, wyposażoną w awaryjne oświetlenie, przyciski w języku Braille’a oraz intercom, pozwalający – „w razie W”, na komunikację użytkowników windy z personelem. I będzie więcej toalet dla chłopców i dziewcząt.

Otynkowane zostaną sale lekcyjne, korytarze i inne pomieszczenia, a wszystkie ściany i sufity mają być pomalowane – i to dwukrotnie, w kolorach, uzgodnionych z inwestorem. Płytki w toaletach i łazienkach o wymiarach 30 na 60 cm – i to pierwszego gatunku, mają być ułożone od posadzki do sufitu „metodą kombinowaną”, ale tak, żeby nie… przekombinować. Schody na scenę będą drewniane (z dębu lub klonu), a blaty łazienkowe – frezowane, chroniące przed skaleczeniem. Wymagania inwestora są nawet względem wycieraczek i daszków nad wejściem…

No i jeszcze instalacje… wodno – kanalizacyjna, sanitarna, hydrantowa, przyzywowa („na guzik”), elektryczna, odgromowa, oddymiania, przeciwpożarowa i przeciwwłamaniowa systemów alarmowych…, a do tego – wentylacja, monitoring i oświetlenie – podstawowe, awaryjne i ewakuacyjne, oczywiście energooszczędne… Trudno spamiętać wszystko…

„Nowe walory użytkowe i estetyczne” szkoły pochłoną prawie 9 mln zł. Ponad 4,1 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu, a przeszło 1,7 mln zł to wkład własny Powiatu Janowskiego. Zadanie jest dofinansowane przez Województwo Lubelskie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w wysokości prawie 3 mln zł.

Największa inwestycja oświatowa Powiatu Janowskiego w latach 2023-24 rozpocznie się lada tydzień. Będzie to – po wybudowaniu nowej hali sportowej w Zespole Szkół „U Witosa” (koszt zadania – około 7,8 mln zł) oraz modernizacji i termomodernizacji warsztatów szkolnych w Zespole Szkół Technicznych za prawie 6,5 mln zł – trzecie tak duże zadanie, realizowane obecnie przez Powiat Janowski… Trzecie, ale nie ostatnie…

Wszystko na to wskazuje, że będzie ciąg dalszy inwestowania w powiatową infrastrukturę oświatową i to w „starym” LO. Mowa o termomodernizacji. Obecnie, Powiat Janowski aplikuje o dofinansowanie na dokumentację techniczną zadania, która tania nie jest, czekając na „nabory” w zewnętrznych źródłach dofinansowania…. Oby z dobrym skutkiem…

Na zdjęciu (od lewej): Radosław Winiarczyk – Kierownik Robót , Robert Kamiński – Zastępca Naczelnika Wydziału Logistyki i Gospodarki Mieniem janowskiego Starostwa, Józef Wieleba – Członek Zarządu Powiatu, Barbara Fuszara – Skarbnik Powiatu, Paweł Drogosz – przedstawiciel wykonawcy, Artur Pizoń – Starosta Janowski, Wiesława Dyjach – Dyrektor LO, Michał Komacki – Wicestarosta, Zenon Zyśko i Władysław Sowa – Członkowie Zarządu Powiatu.

Alina Boś; foto: Anna Sosnówka