Europejski Tydzień Szczepień

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień, który potrwa od 24 do 30kwietnia 2022.

W tym roku ETS skupia się na znaczeniu szczepionek dla ochrony ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk.

Hasłem tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Szczepień jest „Długie życie dla wszystkich”. Celem jest wzmocnienie znaczenia sprawiedliwego i rozszerzonego dostępu do szczepionek, aby przyczynić się do długiego i zdrowego życia dla wszystkich.

Przez ponad 2 stulecia szczepionki pomagały uczynić świat bezpieczniejszym – od pierwszej szczepionki opracowanej w celu ochrony przed ospą po najnowsze szczepionki mRNA stosowane w zapobieganiu ciężkim przypadkom COVID-19. Szczepionki chronią nas jako jednostki i pomagają nam chronić się nawzajem.

W tym roku ETSskupia się na znaczeniu szczepionek jako ochrony ludzi w każdym wieku i z różnych środowisk przed chorobami, którym można zapobiegać dzięki szczepieniom, a także na tym by pamiętać o historycznym wpływie szczepionek. Wiele już osiągnięto, postęp w kontrolowaniu wielu chorób jest znaczący, jednak rok 2022 nadal stawia przed nami wiele wyzwań.Obecna sytuacja humanitarna na Ukrainie sprawiła, że powszechny dostęp do szczepionek jest istotniejszy niż kiedykolwiek. Podczas ETS WHO/Europa będzie współpracować ze swoimi państwami członkowskimi i partnerami w celu zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących ze szczepionek i ryzyka związanego ze spadkiem liczby szczepień.