Festiwal Oręża Polskiego A.D. 2024 już za nami

Festiwal Oręża Polskiego A.D. 2024 odbył się 18 sierpnia. To już czwarty raz spotkaliśmy się nad Janowskim Zalewem by razem „poczuć” historię polskiej wojskowości, ale i jej najnowszą odsłonę za sprawą współczesnego wojska. Słowo „poczuć” ma tu kluczową rolę i jest jakby esencją tego co chcemy jako organizatorzy Państwu przedstawić. Poczuć – czyli, zobaczyć, dotknąć, usłyszeć, spróbować, wejść czy powąchać, każdy ze zmysłów nam towarzyszących mógł zostać użyty.

A wszystko to dzięki tym którzy zjawili się  na naszym placu. To w obozowiskach grup:

  • Słowiański Gród w Wólce Bieleckiej
  • Drużyna Najemna Kobuz
  • Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
  • Chorągiew Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej
  • Stowarzyszenie Chorągiew Zamku w Zawieprzycach
  • Towarzystwo Szabli i Miecza z Zamościa
  • Konecka Grupa Powstańcza 1863
  • Grupa Rekonstrukcyjno – Historyczna Pułkownika Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej imienia porucznika Konrada Bartoszewskiego ps. WIR z Biłgoraja
  • Tomaszowski Szwadron im.1-go Pułku Kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza
  • 22 Pułk Piechoty z Łukowa
  • Grupa Rekonstrukcji Historycznej Obwód Łańcut ORDON
  • Pułk Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej – NSZ z Lublina

Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa ps. „Mściciel” z Mielcaoglądaliśmy perfekcyjnie odwzorowane stroje z przedstawianych przez grupy epok, czasem mogliśmy nawet je przymierzyć. Broń można było wziąć do ręki i sprawdzić czy ciężka… Można było zobaczyć pracę kowala, postrzelać z łuku, czy napić się kawy parzonej na rozgrzanym piasku. Wszystko w towarzystwie uśmiechu i opowiadanych ciekawostek.

Bardzo duże wrażenie na odwiedzających robiło obozowisko harcerzy z 7 Środowiskowej Drużyny Starszoharcerskiej ”Zielone Szeregi” i 1 Drużyny Harcerskiej „Atlantyda” z Janowa Lubelskiego. Był to drewniany fort z powiewającą na maszcie biało-czerwoną flagą. Dowodził tym wszystkim niezawodny Drużynowy Piotr Mak.

Byli z nami wystawczy broni, militariów i pasjonaci:

  • Biłgorajskie Stowarzyszenie Kolekcjonerów Broni VICTORIA
  • Wystawa Militariów Pana Grzegorza Bernaciaka
  • Wystawa Pojazdów Wojskowych Wojciecha Sieka
  • Przedstawiciele Klubu Łączności z Janowa Lubelskiego

Każdej sztuki broni i sprzętu można było dotknąć, a pojazdy pana Wojciecha robiły furorę wśród odwiedzających festiwal dzieci. Stowarzyszenie Wrzesień 39 przyjechało do nas z wystawą zabytkowych motocykli.

Jeśli chodzi o pojazdy to w tym miejscu należy wspomnieć o Wojsku, które stawiło się na placu. Przywieźli nam:

  • MRAP – wojskowy pojazd opancerzony z 18 Pułku Saperów z Niska  
  • SPZR Poprad – samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy z 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej  
  • M120 Rak – moździerz samobieżny kalibru 120 mm z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego
  • Samochód Jelcz, quad należący do Wojsk Obrony Terytorialnej 24 Batalionu Lekkiej Piechoty w Kraśniku

Do wszystkich tych pojazdów można było wsiąść i poczuć się przez chwilę jak żołnierz. Dodatkowo swoje stoiska ustawiło Wojskowe Centrum Rekrutacji z  Lublina, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, a dodatkową atrakcją była ścieżka saperska przygotowana przez saperów z Niska. Nie możemy również zapomnieć o strażakach z Janowskiej Państwowej Straży Pożarnej która udostępniła do zwiedzania ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego w ramach programu „Warto być Polakiem”

Serdecznie dziękujemy Marszałkowi Województwa Lubelskiego Panu Jarosławowi Stawiarskiemu za  wsparcie, którego udzielił nam przy organizacji Festiwalu.

Partnerem naszego festiwalu był również Totalizator Sportowy Sp. z o.o w Warszawie Oddział w Lublinie.

Pod namiotami Województwa Lubelskiego, Instytutu Pamięci Narodowej i Janowskiego Muzeum Regionalnego, można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zaopatrzyć się w lekturę i gry planszowe, a także otrzymać fajne gadżety.

Były z nami obecne Janowskie szkoły ponadpodstawowe. Pod namiotem Zespołu Szkół Technicznych mogliśmy zobaczyć jak działa drukarka 3D czy obrabiarka laserowa, a także wiele innych. Zespół Szkół im. W. Witosa przedstawiał ofertę klas mundurowych, a Liceum Ogólnokształcące zachęcał do odwiedzin swojego stoiska możliwością zrobienia fajnych zdjęć.

Obecni byli sponsorzy. Firma BUDOWNICTWO Piotr Skrzypek zbudowała pokazowy domek, przedstawiciele salonu meblowego Jawor rozdawali gadżety i ulotki, a Stal Tech pokazywał jak wyglądają konstrukcje stalowe. Nasz sponsor główny Domlublin ufundował również atrakcję w postaci możliwości odbycia krótkiego lotu balonem.

Dzieciaki mogły poskakać po dmuchańcach i namówić rodziców na kupno baloników. Każdy mógł coś zjeść i kupić. Ogólnie było tego sporo.

Ale nasz festiwal to przede wszystkim inscenizacje bitew. W tym roku były dwie. Pierwsza to inscenizacja bitwy pod Ujściem z 1943 r. , a więc okresu drugiej wojny światowej. Liczne wybuch i wystrzały dodawały dramaturgii przedstawianym wydarzeniom. Użyte pojazdy i scenariusz dopracowany przez biorące w bitwie grupy sprawił, że widownia mogła poczuć się jak na prawdziwym miejscu starcia. Druga to inscenizacja bitwy pod Orszą z XVI w. Piechota i husaria nacierającą na nieprzyjaciela zawsze robi niesamowite wrażenie, tak było i tym razem. Wszystko w doskonale odwzorowanych strojach i przy akompaniamencie wystrzałów armatnich.

Pomiędzy inscenizacjami na naszej festiwalowej scenie odbywały się koncerty:

  • Orkiestry Podróżniacy ze Zdziłowic
  • Saper Band z Niska
  • Zespołu Pozytywka

Gwiazdą festiwalu był Stefano Tarrazzino, który przyjechał do nas z tancerzami i piosenkami we włoskim klimacie.

Festiwal objęli swym patronatem: Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski za co z całego serca dziękujemy.

Mamy nadzieje, że festiwal się podobał. Może trochę pogoda popsuła nam niektóre szyki, ale w gruncie rzeczy nie było to nic strasznego. Staramy się cały czas rozwijać by trafiać do coraz to większej grupy zainteresowanych historią, wojskiem i patriotyzmem.

Do zobaczenia za rok!

#festiwalorezapolskiego
#powiatjanowski
#Lubelskie
#WartobyćPolakiem
#KierunekLubelskie

Tekst: Tomasz Krzysztoń; foto: Anna Sosnówka