Galeria Muzealna. Artystyczna wystawa fotograficzna Krzysztofa Szlapy i Kamila Myszkowskiego

W piątek, 19 lutego – stosując się do zasad pandemii, odbył się wernisaż bardzo artystycznej oraz nietypowej wystawy fotograficznej. Twórcami są młodzi artyści, fotografowie, na co dzień pracujący jako nauczyciele fotografii.

Krzysztof Szlapa jest wykładowcą fotografii w Wyższej Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, a Kamil Myszkowski to doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracujący w dziale digitalizacji Muzeum Śląskiego.

Wykład, wprowadzający w temat wystawy „Obrazy metafor” – Fotografia jako medium”, przeprowadziła dr Justyna Budzik – badawca fotografii i filmu oraz wykładowca fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Wśród gości wernisażu zauważyłem księdza kanonika Janowskiego Sanktuarium – Tomasza Lisa, Burmistrza Janowa Lubelskiego – Krzysztofa Kołtysia, delegacje grup fotograficznych z Kraśnika i Tarnobrzega. Całe spotkanie można było bezpośrednio oglądać, gdyż było transmitowane. Z tej formy uczestnictwa skorzystało dużo osób – między innymi Towarzystwo Fotografów Artystycznych z Ditroit – USA. Muzycznie, chwile wypełniał zespół „Północ Południe” z Zamościa, grając bardzo spokojne standardy rockowe.

O czym jest wystawa? To historia fotografii, widziana i prezentowana przez Krzysztofa i Kamila. Temat wystawy został wybrany celowo. Właśnie 14. lutego 2014 roku nasza placówka Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim dołączyła do Rodziny Muzealnej. Ówczesny Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski zatwierdził regulamin naszego Muzeum i wpisani zostaliśmy na listę Polskich Muzealników. To już 7 lat temu, a wydaje się, że tak niedawno. Podsumowanie tych siedmiu lat to temat na kolejny artykuł.

Wystawa zagości w Galerii Muzealnej przy Muzeum Fotografii aż do początku kwietnia – zapraszam w małych grupach do odwiedzin. Oczywiście, zaprezentuję również ostatnie nabytki muzealne. Bardzo dziękuję księdzu kanonikowi za relację z wystawy w Gościu Niedzielnym, Markowi Niesiadka za reportaż w prasie lubelskiej oraz Internecie, Radkowi Czubie za prezent do Muzeum. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają finansowo działania naszej Galerii, Muzeum oraz Fundacji Muzeum Historii Fotografii w Janowie Lubelskim.

Tekst; foto: Antoni Florczak