Gmina Szastarka. Pierwsze dzieci z Ukrainy rozpoczęły naukę w szkole podstawowej

We wtorek, 8. marca, pierwsze dzieci z Ukrainy rozpoczęły naukę w szastarkiej szkole. Dzieci w wieku 8-14 lat zostały zaopatrzone w książki, zeszyty, plecaki i różnego rodzaju przybory szkolne.

– Sytuacja stabilna. Wszyscy są pod opieką lekarza i szkolnej psycholog. Jest też tłumacz, którym jest jedna z nauczycielek – informuje Artur Jaskowski – Wójt Gminy Szastarka.

Dzieci z Ukrainy uczą się razem z polskim dziećmi. I choć polska mowa jest im obca, to angielski znają dosyć dobrze, przynajmniej niektórzy.

Matki z dziećmi, które uciekły przed wojną z Łucka, Żytomierza i Kijowa, schronienie w gminie Szastarka znalazły w ubiegły piątek i sobotę (4. i 5. marca).

Wśród kobiet, są księgowe, kelnerki, wykładowcy uniwersyteccy oraz pielęgniarki, dla których możliwości zatrudnienia są spore. – Pielęgniarki mogą pracować w kraśnickim szpitalu – komunikuje Jaskowski.

Pielęgniarki, pracę mogą też znaleźć w domach pomocy społecznej.

Alina Boś; foto: nadesłano