Im zimniej, tym lepiej… Udany zlot miłośników lodowatych kąpieli

Około 250 osób w wodzie, tyle samo na lądzie – ponad pół tysiąca osób z województwa lubelskiego i podkarpackiego odwiedziło Zoom Natury podczas Pierwszego Zlotu Morsów w Janowie Lubelskim. Lodowate kąpiele, połączone z listopadowym plażowaniem, przyciągnęły morsów z Lublina, Kraśnika, Zaklikowa, Jarocina, Rzeszowa, Tarnobrzega, Stalowej Woli, Chełma, Biszczy i Krasnegostawu. Oczywiście, prym wiedli organizatorzy imprezy na czele z szefową „Janowskich Morsów” Małgorzatą Jasińską.

– Dziecko, jak ty wyglądasz? – pytała ze śmiechem mama, znana i lubiana profesor starego LO – pani Krystyna Tymoszuk.

– Oj, mamo, morsem jestem… – odpowiedziało w biegu, poprawiając imponujące kły, arktyczne stworzenie…

 – Czeeeść! Dobrze, że jesteście… Czeeeeść, dzięki za zaproszenie… Wziąłeś koc? Masz perukę? Gdzie jest szlafrok? Długo będziesz w wodzie? Chcesz coś zjeść? Poczęstuj się grochówką… Pilnuj dzieci… Dron filmuje… Śpiewamy „Sto lat” z racji urodzin i rocznicy ślubu… Za rok też przyjedziemy… Idziemy na rozgrzewkę… I poszli, by poruszać się pod okiem Jarosława Lenarta…

Potem, w strojach kąpielowych zaczęli wchodzić do wody… Jedni biegiem, drudzy powoli, krok po kroku, coraz dalej i głębiej…, jedni solo, drudzy trzymając się za ręce… brrr…. Wchodzili starsi i młodsi, wchodziły dzieci, całe rodziny… Cud, że zalew nie wystąpił z brzegów… Oczywiście, pisku, śmiechu i radości było co niemiara… Byli tacy, co pływali, nagrywali i fotografowali…, byli tacy co śpiewali i stali na ramionach innych, puszczając kolorowe dymy… Niektórzy potworzyli koła, trzymając się za ręce, a niektórzy morsowali solo, z głową i rękami ponad wodą… Tu i tam, duży mors pilnował swoje „małe, filtrując okiem otoczenie, lub unosił nad wodą znaki rozpoznawcze swojego stada…

Okazuje się, że wśród morsów są tacy, którzy morsują 10-, 20-, 30 lat i dłużej, oraz tacy, którzy zażywają zimnych kąpieli od niedawna. Tak jest m.in. z szefową „Janowskich Morsów”, która swoją przygodę z morsowaniem rozpoczęła 6 lat temu.

– Zawsze o tym marzyłam. W Janowie, najwcześniej morsowała Agnieszka Mucha, Ewa Dobrowolska oraz Magda i Paweł Wójtowiczowie… I to one nauczyły mnie morsować. Pamiętam mój „pierwszy raz”. Było mroźno i deszczowo… Było mi zimno… Myślałam, że wyskoczy mi serce z piersi, ale sobie pomyślałam: „Skoro one mogą, to ja też”. Wytrzymałam… i tak mi się to spodobało, że zaczęłam „zarażać” innych, a ci kolejnych… Zebrało się pond 50 osób… – wspomina Jasińska.

Wszyscy są członkami Stowarzyszenia „Janowskie Morsy”, które powstało w marcu ubiegłego roku. Ich znakiem rozpoznawczym są czarne czapki i polary oraz jasnoniebieskie apaszki. Prezesem jest Małgorzata Jasińska, zastępcą – Jan Łupina, sekretarzem – Agata Spóz, a skarbnikiem – Kazimierz Białek.

Lodowate kąpiele, wspólna zabawa, spotkania i wyjazdy do zaprzyjaźnionych klubów przyniosły efekt w postaci I Janowskiego Zlotu Morsów. – Otrzymaliśmy dofinansowanie z gminy i powiatu, sporo sponsorów pozyskał nasz fest skarbnik i wyszła fest impreza. Za rok będzie tak samo, a może i lepiej – zapowiada, zachęcając do morsowania, pani Małgorzata.

I nie dziwota, bo to samo zdrowie. – Im zimniej, tym lepiej… Nie mamy kataru, kaszlu, gorączki…, nie bolą nas stawy, piękniejsza jest skóra a i człowiek jest wesoły, pogodny i sprawny – zachwala zalety mroźnych kąpieli janowski mors lądowy, który – w przeciwieństwie do gatunku arktycznego, zagrożony wyginięciem nie jest…

Kontakt dla zainteresowanych: 729 630 121.

Tekst; foto: Alina Boś (zdjęcia nr 1-160), Marcin Kasprzak (zdjęcia nr 161-179)

Poniżej, wykaz „Janowskich Morsów”: Łukasz Bańka, Teresa Bednarczyk, Zbigniew Bednarczyk, Artur Białek, Iwona Białek, Kazimierz Białek, Marian Blacha z córką, Adam Ciosmak, Marta Czarny, Ewa Dobrowolska, Tomasz Dudek, Urszula Dudek, Tomasz Flis, Piotr Gałus, Daria Górna, Agnieszka Gwizdal, Elżbieta Iwankiewicz, Tomasz Jargiło, Małgorzata Jasińska, Marcin Kalisz, Czesław Kaproń, Michał Karwatowski, Justyna Kędra – Łukasiewicz, Marian Kiszka, Magdalena Krasowska, Elena Król, Jarosław Lenart, Jan Łupina, Justyna Łupina, Katarzyna Łupina, Justyna Maciaszek, Marcin Madras, Paweł Małek, Roman Michalczyk, Sebastian Papierz, Katarzyna Podkańska, Edward Podkański, Przemysław Próchniak, Grzegorz Puchala, Michał Regmunt, Natalia Sarzyńska, Krzysztof Sawa, Adrian Sawicki, Beata Sirko, Agata Spóz, Anna Szymanek, Agata Ściborek, Mariusz Widz, Robert Widz, Stanisław Widz, Zbigniew Zgórka, Anna Zgórka i trzech chłopców w wieku 10 lat: Bartek Łupina, Mikołaj Madras i Dominik Gwizdal.