Zdrowe i aktywne życie seniorów… Projekty, realizowane przez janowski OPS

Dzięki dotacjom z Powiatu Janowskiego i Gminy Janów Lubelski, Ośrodek Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim – przy współpracy z Parafią Rzymsko-Katolicką pw. św. Jana Chrzciciela, realizuje projekty, pn. „Aktywny Senior” i „Zdrowy i aktywny senior”.

Realizacja rozpoczęła się w maju 2021 r. W ramach projektów, janowscy seniorzy w każde poniedziałkowe popołudnie spotykają się w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej. Na spotkaniach zapewniony mają słodki poczęstunek oraz gorące i zimne napoje. Tematyka spotkań jest bardzo bogata i różnorodna. Obejmuje zagadnienia: historyczne, kulturowe, obyczajowe, religijne, społeczne, zdrowotne oraz tradycje.

Dodatkowo, cyklicznie podczas spotkań – zgodnie z zaplanowanym harmonogramem, seniorzy ćwiczą przy muzyce. Ćwiczenia aerobowe prowadzi dla seniorów instruktor Marta Blacha.

W zakresie edukacji, dotyczącej zdrowego stylu życia i prawidłowego odżywiania, seniorzy w ramach zajęć mieli możliwość przygotować owocową sałatkę z zakupionych produktów.

W ramach projektów, seniorzy mogli uczestniczyć w wyjeździe do Osady Leśnej Doboszówka -Kalenne, gdzie uczestniczyli w warsztatach ,,Od ziarenka do bochenka”. Każdy z seniorów przygotował własnoręcznie zrobiony chleb i masło. Podczas spotkania, zapewniony był też ciepły posiłek i zwiedzanie agroturystyki.

Kolejną atrakcją realizowanych projektów było zapoznanie przez Wojciecha Tutka – kierownika Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie” z wystawą przyrodniczą, ukazującą walory Lasów Janowskich. W pobliżu ośrodka, w arboretum leśnym znajduje się zadaszone miejsce na ognisko, gdzie seniorzy spędzili miło czas przy ognisku, kiełbasce i muzyce.

Edyta Tchórz, foto: archiwum OPS