Janowscy emeryci zbierają na sztandar

Janowski Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów zbiera na sztandar. Idea sztandaru została zapoczątkowana przez panią Zofię Widz – Baryłę – Przewodniczącą Zarządu Oddziału.

– Jesteśmy największą i najstarszą organizacją senioralną w Janowie Lubelskim, a dotąd nie mamy sztandaru. Chcemy to zmienić – mówi pani Zofia.

I nie dziwota, że chcą występować pod własnym znakiem rozpoznawczym – wszak to dojrzała, silna, mocno zespolona w swej strukturze organizacja. Co roku, uczestniczą w różnego rodzaju patriotyczno – religijnych uroczystościach, podczas których – wzorem innych, chcieliby wystawić swój poczet sztandarowy, a chętnych do pocztu nie brakuje.

Podwaliną działania jest uchwała z 24. października br. o zakupie sztandaru, który zawierałby logo związku, nazwę stowarzyszenia, herb Powiatu Janowskiego i herb Janowa – wizerunek Matki Boskiej Janowskiej, patronki emerytów.

Oczywiście, sztandar to duży wydatek – sami sobie nie poradzą. I dlatego szukają darczyńców. – Pewną kwotę uzbieramy sami wśród członków oddziału z Janowa oraz emerytów z Kół Terenowych w Batorzu, Potoku Wielkim i Modliborzycach, ale to za mało. Szukamy sponsorów, również w strukturach samorządowych – informuje pani Zofia.

Po raz pierwszy ze sztandarem świętowaliby 11 Listopada 2024 roku podczas Narodowego Święta Niepodległości, natomiast uroczystość nadania sztandaru odbyłaby się podczas Dnia Seniora w październiku przyszłego roku. – Ze sztandarem chcemy też występować podczas innych świąt narodowych i uroczystości patriotycznych na szczeblu gmin, powiatu i województwa – zapowiada przewodnicząca Zarządu.

Warto dodać, że w przyszłości planują powołać kolejne Koła w trzech pozostałych gminach – Chrzanowie, Dzwoli i Godziszowie.

– Wszyscy wiemy, że sztandar to honor i duma, i dowód uznania i szacunku za działalność na rzecz lokalnego środowiska. W naszym przypadku, ludzi starszych, którzy dla rozwoju naszej małej Ojczyzny oddali najlepsze lata swojego życia…, którzy chcą mieć sztandar. I dlatego, będziemy prosić o wsparcie finansowe. Proszę nam nie odmawiać – apeluje pani Zofia.

Na zdjęciu, janowscy seniorzy przy pomniku Józefa Piłsudskiego podczas Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada 2023 roku.

Tekst; foto: Alina Boś