Janowski Orszak Trzech Króli

W dwóch kolumnach, jedna z parafii św. Jadwigi, druga z parafii św. Jana Chrzciciela, podążał Orszak Trzech Króli w Janowie Lubelskim. Mędrcy wraz kapłanami, siostrami zakonnymi, miejscowymi władzami i wiernymi zawierzyli się Dzieciątku Jezus przed stajenką betlejemską na Rynku Miejskim.

To już tradycja, że janowski Orszak Trzech Króli wędruje gwiaździście ulicami miasta do stajenki betlejemskiej, która w tym roku stanęła na Rynku Miejskim.

Orszak rozpoczęły Msze św. sprawowane w obu parafiach, po czym uformowane dwie kolumny orszaku, na czele których podążali Królowie, przy śpiewie kolęd, udały się do stajenki betlejemskiej.

W trakcie przemarszu dwie kolumny połączyły się i Orszak Trzech Króli prowadzony przez Mędrców dotarł do janowskiej stajenki. Trzej królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus i ofiarowali dary: złoto, kadzidło i mirrę. W orszakach podążali wraz z królami: dzieci, młodzież, harcerze i całe rodziny. Schole parafialne pod kierunkiem sióstr ze Zgromadzenia Opatrzności Bożej poprowadziły wspólne kolędowanie. Ognisko przy stajence rozpalili strażacy ochotnicy z OSP w Janowie Lubelskim i w Białej, zaś ciepłą herbatę serwowali Rycerze Kolumba. Podczas wspólnego kolędowania został odczytany akt zawierzenia miasta i parafii Dzieciątku Jezus. Następnie, trzej królowie rozdawali słodkie upominki wszystkim obecnym na wspólnym kolędowaniu. Każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Trzema Królami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu Orszaku, duszpasterzom, siostrom zakonnym, służbom porządkowym, policji, strażakom z OSP Biała i Janów Lubelski, Janowskiemu Ośrodkowi Kultury, scholom, Rycerzom Kolumba.

Zapraszamy już za rok na wspólne kolędowanie.

Tekst; foto: ks. Tomasz Lis