Mieszkańcy „BARKA” Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim otrzymali prezenty od Fundacji Biedronki

172 Mieszkańców naszego Domu dostało świąteczne paczki od Fundacji Biedronki. Do programu „Radosne Święta z Fundacją Biedronki” zakwalifikowało się łącznie blisko 370 placówek, w tym nasza. Przebywa w nich ponad 30 000 podopiecznych. Wartość ufundowanych prezentów, które zawierają słodycze i kosmetyki, sięga 1,2 mln zł.

Fundacja Biedronki pomaga osobom starszym, a dla nich święta to szczególnie trudny czas, który przypomina o braku bliskich osób, samotności i trudach dnia codziennego. Z tego powodu Fundacja kolejny raz przekazała seniorom upominki. W skład wysłanych paczek weszły: m.in. śliwki w czekoladzie, pierniki, chałwa, ciastka, herbata oraz kosmetyki – szampon i żel pod prysznic.

Paczki świąteczne zostały dostarczone Mieszkańcom „BARKA” Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim przez św. Mikołaja dnia 6 grudnia 2022 roku. Podczas wręczania upominków panowała atmosfera szczęścia i radości, pojawiły się również łzy wzruszenia, tym bardziej, że dla części Mieszkańców były to pierwsze paczki, jakie otrzymali w życiu od Świętego Mikołaja. Dziękując za prezenty, Mieszkańcy mówili:

„Będę miała w końcu prawdziwe święta” – Pani Stasia 87 lat; „Myślałam, że w tym roku nie będę mogła sobie pozwolić na zakupy świąteczne, bo większość emerytury wydałam na leki. Tymczasem, dzięki Biedronce Święta będą bogatsze niż w poprzednich latach” – Pani Bronia lat 91; „Dziękuję Biedronce za bezinteresowny prezent. To wielka niespodzianka” – Pan Kazimierz lat 68.

Program „Radosne Święta z Fundacją Biedronki” przeznaczony jest dla podmiotów sprawujących opiekę głównie nad seniorami, którym Fundacja Biedronki wysłała im bożonarodzeniowe prezenty. Do projektu zakwalifikowały się ośrodki z całego kraju, jednak najwięcej instytucji, które otrzymały paczki, znajduje się w województwie śląskim (19%). Z naszego województwa do programu dostało się 5 jednostek. Największy procent uczestników projektu stanowią Domy Pomocy Społecznej (54%), drugie miejsce pod tym względem zajmują Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze (16%). Paczki dla seniorów trafiły również do mieszkańców hospicjów i schronisk dla bezdomnych.

„BARKA” Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Janowie Lubelskim zapewnia opiekę całodobową oraz wszechstronne wsparcie dla 180 mężczyzn i kobiet w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych, przewlekle psychicznie chorych oraz dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. Przebywają u nas Mieszkańcy nie tylko z naszej gminy, powiatu ale i z miejscowości odległych o kilkaset kilometrów. Najstarsza Mieszkanka ma 95 lat a najmłodszy Mieszkaniec 22 lat. Mieszkańców dzieli niemalże wszystko od wieku, sytuacji rodzinnej, pochodzenia aż po stan zdrowia i posiadane schorzenia, łączy natomiast to, że właśnie w naszym Domu odnaleźli azyl i ostatnią przystań. Dewizą naszego Domu jest „BARKA Twój Dom – tutaj każdy ma serce dla każdego”.

O Fundacji Biedronki. Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. W 2022 uruchomiła program „Danie Wspólnych Chwil”, realizowany wspólnie z 90 Kołami Gospodyń Wiejskich, które przygotowują posiłki dla samotnych seniorów. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy, takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”, w których potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i trzy programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła blisko 100 mln złotych (status na grudzień 2022).

Kontakt: dpsjanow@wp.pl,

Kontakt dla mediów do Fundacji Biedronki: media@fundacjabiedronki.pl