„Jednośladem bezpiecznie do celu”

Pod takim hasłem, jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Janowie Lubelskim, dnia 1 kwietnia rozpoczęła się ogólnopolska akcja informacyjno – edukacyjna, skierowana do osób kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi. To działanie profilaktyczne, mające na celu przypominanie, a także wręcz uświadamianie kierującym jednośladami o tym, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz  o zagrożeniach z tym związanych.

Nadchodzą cieplejsze dni i wyraźnie już można zauważyć coraz więcej użytkowników jednośladów na drogach naszego powiatu. Szczególnie trasa wiodąca z Janowa Lubelskiego w stronę Momot i dalej, wydaje się być dla nich atrakcyjna. Trudno się dziwić. Jest to droga po remoncie, wyposażona w ścieżki rowerowe, biegnąca przez malownicze lasy janowskie,  a od niej – bezpośrednio w las – odchodzą liczne trasy rowerowe, piesze i konne. Grzech nie skorzystać z tak sprzyjających i pięknych okoliczności przyrody. Korzystajmy zatem, ale z głową i zgodnie z przepisami. Droga jest dla wszystkich. Tym samym, niezależnie od tego, w jaki sposób się po niej poruszamy, mamy prawa i obowiązki.

Jak dowiedziała się „Panorama Powiatu Janowskiego”, w ramach akcji „Jednośladem bezpiecznie do celu” policjanci będą mieli na oku nie tylko kierujących motocyklami, motorowerami, rowerami oraz hulajnogami elektrycznymi, ale również kierowców samochodów. W szeroko zakrojonych na terenie kraju działaniach udział wezmą drony, wychwytujące wykroczenia z powietrza, a także nieoznakowane radiowozy, w tym grupy „Speed”.

Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Co kierujący jednośladem może zrobić, a nawet powinien, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze?

Przede wszystkim powinien mieć odpowiednie oświetlenie przednie i tylne swojego pojazdu i sprawne hamulce. Rowerzyści – choć nie ma zapisów dotyczących obowiązku noszenia kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych – powinni je  zakładać.  Pamiętajmy iż zakładając taki kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski,  ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. 

Koniecznie należy także przestrzegać przepisów w ruchu drogowym, korzystać ze szlaków do tego przeznaczonych (np. rowerzyści z dróg dla rowerów, a w wyjątkowych przypadkach z chodników), nie wymuszać pierwszeństwa, sygnalizować odpowiednio wcześnie manewry (skrętu, zmiany pasa ruchu), nie ścinać zakrętów. No i jeszcze jedno: nagminny błąd popełniany przez kierowców jednośladów to prowadzenie pod wpływem alkoholu. Policjanci apelują i przypominają: hulajnoga czy rower nie są alternatywą dla samochodu, gdy spożywaliśmy alkohol. Mandat za to wykroczenie to dwa i pół tysiąca złotych!

Akcja „Jednośladem bezpiecznie do celu” potrwa do 23 czerwca 2023 r. Jedźcie bezpiecznie!

Tekst: Kamila Strykowska-Momot

Foto: https://janow-lubelski.policja.gov.pl/