„Każda walka rozgrywa się w głowie” – wywiad z championem z Zespołu Szkół Kacprem Łukasikiem

Wydawałoby się, że to normalny chłopak. Taki, jak inni – spokojny i pełen pomysłów, czyli zwykły nastolatek. Mowa o Kacprze Łukasiku, zapaśniku z Janowa Lubelskiego, który nie wyróżnia się zewnętrznie niczym w porównaniu do swoich rówieśników, a jednak to tylko pozory. Jest uczniem pierwszej klasy Technikum Leśnego w Witosie i ma już na swoim koncie wiele osiągnięć sportowych. Szkoła kolejny raz może pochwalić się swoim uczniem, nie tylko pod względem osiągnięć edukacyjnych (średnia powyżej 4,2), ale i sportowych.

Wśród wielu swoich zajęć znalazł chwilę, by porozmawiać na temat szkoły i swoich zainteresowań.

Kiedy zacząłeś trenować?

Trenować zacząłem w 2016 roku, wydaje się, że tak niedawno.

Kto był twoim pierwszym trenerem?

Moim pierwszym i obecnym trenerem jest Tadeusz Kuśmierczyk z klubu zapaśniczego ,,Olimp” w Janowie Lubelskim.

Dlaczego wybrałeś Technikum Leśne w Witosie?

Wybrałem Technikum Leśne, ponieważ lubię zajęcia i pracę w lesie, na świeżym powietrzu, chcę się rozwijać i pracować w stabilnym oraz ciekawym zawodzie. Szkoła gwarantuje mi wysoki poziom kształcenia ogólnego i zawodowego oraz zapewnia bardzo dobrą zdawalność egzaminu zawodowego. Zaletą jest na pewno fakt, że nauka odbywa się w salach wykładowych oraz na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski, to też jest duży atut.

Pewnie dużo godzin poświęcasz na treningi i wyjazdy. Ile godzin dziennie? Czy szkoła nie robi ci problemów w związku z tym? Gdzie trenujesz?

Bywa różnie, średnio do 2 godzin dziennie, jeśli jednak jestem na zgrupowaniu, to o wiele więcej, ale daję radę. Nauczyciele są pozytywnie nastawieni na rozwijanie pasji przez uczniów, nie stwarzają kłopotów. Ponadto, już w przyszłym roku będę mógł trenować na nowej hali gimnastycznej, która zostanie ukończona w 2022. Zważywszy na sukcesy uczniów tej szkoły, to jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób się do tego przygotowywali. Teraz będzie o wiele łatwiej. Szkoła ciągle się rozwija, dlatego jest atrakcyjna. Materiał, z którego się usprawiedliwiam, systematycznie nadrabiam i dlatego nie mam zaległości. Korzystając z okazji, dziękuję Dyrekcji, wychowawcy oraz wszystkim nauczycielom za tę szansę.

Skoro tak, to czy przyszłość wiążesz ze studiami w tym kierunku? Czy raczej ze sportem?

W przyszłości moim marzeniem jest na pewno dostanie się na wymarzone studia i dołączenie do grona leśników.

Sporo wyjeżdżasz, by poprawiać swoje wyniki. Najciekawsze miejsca podczas wyjazdów to…

Najciekawsze miejsce, w którym byłem, to niewielka miejscowość na Ukrainie – Kostopol. Za chwilę z kolei wylatuję do Bułgarii, także będzie to namiastka wakacji.

Jakie cechy charakteru kształtują zapasy? W czym ci pomogły?

Według mnie, przede wszystkim odwagę, pewność siebie oraz pomagają kształtować wewnętrzną dyscyplinę.

Masz na swoim koncie dużo medali, w tym złotych. W dniach 24-26 marca br. w Raciborzu odbył się PP Kadetów w zapasach – styl klasyczny (15-17 lat), w którym zdobyłeś złoty medal w kat. wag. 60 kg. Jest to duże osiągnięcie, ale na swoim koncie masz też wiele innych. Opis tego sukcesu ukazał się na stronie Polskiego Związku Zapaśniczego i brzmi: „[…] niespodzianką jest wygrana Kacpra Łukasika, 60kg (Olimp, Janów Lubelski), który nie był zaliczany do faworytów tej kategorii wagowej. Jednak dzielny wojownik z Janowa pucharowy turniej przeszedł jak burza, odprawiając z kwitkiem wszystkich swoich rywali, nie tracąc w całym turnieju ani jednego punktu technicznego […]”Zostałeś udekorowany przez Ryszarda Wolnego – mistrza olimpijskiego oraz Józefa Tracza – trzykrotnego medalistę olimpijskiego. Niebawem wyjeżdżasz na zgrupowanie Kadry Narodowej Kadetów, z Białym Orłem godnie reprezentować Polskę na Mistrzostwach Europy, które odbędą się w dn. 16-20.06.2021r. w miejscowości Samokow w Bułgarii. Gratuluję, jakie to uczucie?

Po prostu mnie to cieszy.

Czy wielu twoich rówieśników uprawia sport? Jakbyś ich zachęcił do zapasów?

Sport uprawia spora część moich znajomych, najważniejszą zaletą jest walka ze swoimi słabościami, ciągła metamorfoza oraz fakt, że w naszym janowskim klubie wszystko jest za darmo, łącznie z wyjazdami (w odróżnieniu od innych) oraz tym, że mam najlepszego trenera na świecie. Dziękuję p. Tadeuszowi Kuśmierczykowi za wsparcie i motywację.

No dobrze, szkoła, zawody, treningi, a czy taki chłopak ma czas na relaks?

Pewnie, że tak. Najlepszym relaksem jest dla mnie jazda na rowerze lub spacery po lesie, lecz ostatnio mało tego ze względu na brak czasu.

I ostatnie pytanie Kacprze. Powiedz, który ze znanych sportowców jest dla ciebie autorytetem i dlaczego?

Moim wzorem do naśladowania jest mój trener, ponieważ kiedyś też trenował tak, jak ja, i wiele osiągnął, ale takim znanym idolem jest Mike Tyson, ponieważ został najmłodszym mistrzem świata w historii boksu zawodowego mając 20 lat.

W takim razie przed tobą też jest szansa, życzę, by taka droga się ziściła, gdyż wiekiem jest ci blisko do Tysona (16 lat) Życzę kolejnych sukcesów sportowych oraz pamiętaj o spełnieniu swojego marzenia o studiach, bowiem ,,każda walka rozgrywa się w głowie” Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Barbara Łukasik – nauczyciel j. polskiego; archiwum ZS