Koncert Orkiestry Dętej w Zdziłowicach

W lipcowy wieczór 10 lipca 2021 r. na placu przy Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Zdziłowicach odbył się koncert Orkiestry Dętej ze Zdziłowic tegorocznych laureatów Nagrody im. Oscara Kolberga. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Na koncercie do tańca przygrywały gościnne: „Orkiestra Taneczna Bonanza” z Warszawy, „Kapela Bornego” z Podzamcza i „Kapela Butrynów” z Janowa Lubelskiego, którym serdecznie dziękujemy za udział i możliwość wysłuchania pięknych i tradycyjnych utworów ludowych. Grane były polki, oberki, podróżniaki, fokstroty, walczyki i tanga. Mieszkańcy Zdziłowic oraz przybyli goście z przyjemnością wysłuchali regionalnych utworów, które są kultywowane z pokolenia na pokolenie. Muzyka porwała do tańca wielu uczestników, którzy w rytm polek i oberków bawili się do późnych godzin wieczornych.

Tradycja „potańcówek”, to zapomniany zwyczaj, przejaw lokalnego folkloru. Dawniej, na terenie ziemi zdziłowskiej w podczas wspólnego świętowania na uroczystościach takich jak: święta kościelne, dożynki, odpusty parafialne lub inne imprezy okolicznościowe, organizowano zabawy taneczne przy akompaniamencie instrumentalistów: skrzypka, bębnisty, harmonisty. Potańcowki stanowiły ważny element tutejszego społeczeństwa. Tradycja potańcówek z wielu powodów uległa ograniczeniu, a przekaz pokoleniowy w tym zakresie znacznie osłabł z naturalnych przyczyn – młodsze pokolenie wykształciło własne zwyczaje i nie było zainteresowane praktykowaniem takich obyczajów.

Tym bardziej jest to wspaniałe, że możemy wracać do tych korzeni i starać się obudzić w młodym pokoleniu miłość do muzyki regionalnej.

Obecnością na występach zaszczycili nas: Wicestarosta Janowski Pan Michał Komacki z małżonką oraz Sekretarz Gminy Godziszów Pani Marzena Ligaj z małżonkiem. Dziękujemy Panu Michałowi Sobótce oraz jego ekipie – administratorom profilu Facebook „Zdziłowice” za zdjęcia i relację filmową z naszego wydarzenia.

Tekst. Agnieszka Jaskowska, Zb.M

Foto i film: Michał Sobótka- profil Facebook „Zdziłowice”