Letnie warsztaty muzyki ludowej Fundacji Stara Droga

W dniach 6-8 sierpnia 2021 r. w Szklarni k/Janowa Lubelskiego odbyły się warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży obejmujące naukę tradycyjnych pieśni oraz gry na instrumentach ludowych. Warsztaty poprowadziła kapela Butrynów w składzie: Marta Graban-Butryn – śpiew, Krzysztof Butryn – skrzypce, bębenek, Zbigniew Butryn – suka, basetla.

Podczas zajęć uczestnicy mieli okazję nauczyć się typowych dla naszego regionu melodii tj. polki, oberki, podróżniaki czy przyśpiewek weselnych, a także zgłębić tajniki dawnego lokalnego stylu gry. Ponadto zwiedzili Pracownię Instrumentów Ludowych oraz obejrzeli warsztat wiejskiego lutnika. Piękne okoliczności przyrody, miło spędzony czas przy ognisku oraz wspólne muzykowanie
z pewnością przyczyniły się do lepszej integracji młodzieży co było też jednym z celów tych warsztatów.

Niniejsze spotkanie jest częścią projektu pt. „Ordynacka nuta”, którego celem jest poznawanie
i kultywowanie tradycyjnej muzyki naszego regionu wśród dzieci i młodzieży. Zadanie realizowane przez Fundację Stara Droga w ramach prowadzonej przez nią Szkoły Suki Biłgorajskiej
i  Roztoczańskiej Szkoły Tradycji zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim.

Kolejny etap projektu to sesja nagraniowa (wizyta w studiu oraz nagrania wideo w plenerze), której efektem będzie realizacja profesjonalnego teledysku muzycznego – do obejrzenia jesienią
w Internecie.

* * *

Niestety wśród nas jest już coraz mniej wiejskich muzykantów, czas biegnie do przodu, a w szybkim postępie cywilizacyjnym coraz bardziej gubimy to co najcenniejsze – nasze źródło. Dlatego też uważamy, że poprzez takie niszowe i mało spektakularne działania, możemy w jakimś stopniu uchronić i zachować niematerialne, unikatowe dziedzictwo naszych ojców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy młodym uczestnikom jak również ich rodzicom za to, że im się chce!

Zachęcamy młode osoby, które chciały by nauczyć się gry na skrzypcach, suce, basach i bębnie,
a także poznać swoje muzyczne korzenie do kontaktu: info@sukabilgorajska.pl, tel. 696 06 77 04.

Więcej o naszych działaniach na stronach:
www.sukabilgorajska.pl/mistrz-tradycji
FB/Szkoła Suki Biłgorajskiej