Coraz bliżej do wyjazdu uczniów Zespołu Szkół na praktyki zawodowe w Grecji

Wakacje powoli dobiegają końca. W tym czasie, Zespół Szkół już „tętni życiem”. Niebawem – 4 września – młodzież wyjedzie na długo wyczekiwane, zagraniczne praktyki zawodowe w Grecji. Obecnie, trwają intensywne przygotowania do wyjazdu dwóch grup uczniów (56 osób) z Technikum Logistycznego, Geodezyjnego i Hotelarskiego. Dnia 26 sierpnia odbyło się spotkanie uczniów i rodziców z przewoźnikiem, Dyrektor Teresą Biernat oraz koordynatorem projektu – Anetą Wąsek, nauczycielem języka angielskiego. Tego dnia – w wersji polskiej i angielskiej, podpisywano ważne dokumenty, warunkujące wyjazd (umowę finansową, porozumienie ze stroną grecką, zobowiązanie stron i oświadczenie uczestników projektu). Uczniowie otrzymali ponadto tzw. kieszonkowe – kwotę w wysokości 200 zł, którą mogą przeznaczyć na dowolny cel w czasie swojego pobytu w Grecji.

Projekt, w ramach którego młodzież odbędzie praktyki za granicą, nosi tytuł: „Podnosimy kompetencje zawodowe poprzez mobilności międzynarodowe” (Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego; Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego nr umowy POWERVET-2019-1-PL01-KA102-061868).

W trakcie pobytu w Grecji uczniowie zapoznają się z nowymi technologiami i rozwiązaniami, powiązanymi z ich branżą, jak również poszerzą swoje horyzonty myślowe i kulturowe. Organizacją przyjmującą uczniów w Grecji jest organizacja partnerska: Likidis Konstantinos, Terma Makedonias, Paralia 60 100 Greece.

Z powodu pandemii, realizacja projektu w Zespole Szkół została nieznacznie przesunięta w czasie, co wiązało się z ponowną rekrutacją i ponownym udziałem uczestników w zajęciach językowych, kulturowych, psychologiczno-pedagogicznych, z zakresu doradztwa zawodowego oraz przygotowania z BHP i pierwszej pomocy przedmedycznej. Po tych długich i gruntownych przygotowaniach, wyjazd uczniów już niedługo dojdzie do skutku. Pozostało nam czekać na fotorelacje młodzieży z urokliwej Grecji. Życzymy bezpiecznej podróży i miłego pobytu, a przede wszystkim owocnych praktyk oraz zdobycia ogromu wiedzy i cennych, zawodowych doświadczeń.

Tekst; foto: Julita Kułażyńska