Trwa kwalifikacja wojskowa w województwie lubelskim

Ponad 18 500 młodych mężczyzn i kobiet przystąpi w tym roku do kwalifikacji wojskowej w regionie lubelskim. Przy komisjach swoje punkty informacyjne przygotowali rekruterzy Lubelskiej Brygady OT, którzy zachęcają do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

Po blisko półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią powróciła kwalifikacja wojskowa. Na Lubelszczyźnie rozpoczęła się 9 sierpnia i potrwa do 19 listopada. Przed powiatowe komisje obligatoryjnie stawi się w sumie ponad 18 500 18- i 19-latków.To podwójny rocznik, bowiem ubiegłoroczna kwalifikacja została przerwana przez pandemię koronowirusa.

Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 24. lokalizacjach. Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu powiatu i orzekają o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie, można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, przy powiatowych komisjach kwalifikacyjnych pojawią się rekruterzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią korzyści, jakie czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej. Z rekruterami można również umówić się na bezpośrednie spotkanie w dogodnym miejscu i czasie, korzystając ze strony www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by wykonać krok w dorosłość i podjąć decyzje, dotyczące dalszego rozwoju życiowego. Służba w WOT stwarza możliwość pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie pełnić służbę wojskową, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia.

Przypomnijmy, kwalifikacji wojskowej w tym roku podlegają:

– mężczyźni urodzeni w 2002 r.;

– mężczyźni urodzeni w latach 1997-2001, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

– osoby urodzone w latach 2000-2001, które zostały uznane przez powiatową komisję lekarską za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kat. B);

– kobiety urodzone w latach 1997-2002, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, pobierające lub kończące naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych;

– osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

kpt. Damian STANULA – OFICER PRASOWY
2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. 261 182 803, tel. kom. 725 880 174, email: d.stanula@ron.mil.pl