Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a podczas następnych edycji przeczytano m.in.: „Trylogię” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, jak również „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Narodowe Czytanie jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się z ważnymi pozycjami literatury polskiej. Lekturą tegorocznej edycji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
„Nad Niemnem” powstawała od 1886 do 1887 roku i jest najbardziej znaną powieścią tej pisarki. Orzeszkowa pisała także opowiadania, nowele, teksty dla pisma „Bluszcz”, a kobiety zawdzięczały jej walkę o ich prawa i świetne postaci kobiece w książkach. Nieprzypadkowo nazywano Orzeszkową „młodszą siostrą Mickiewicza” a jej „Nad Niemnem”, ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, porównywano do „Pana Tadeusza”.
„Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Jak co roku, również w tej akcji Narodowego Czytania wzięła udział młodzież z I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim. Dwunastą edycję tego wydarzenia rozpoczęła dyrektor Wiesława Dyjach, czytając barwne opisy pejzaży nadniemeńskich. Dodatkowo, uczniowie z klasy 2d – Wiktoria Chmiel i Gennaro Dalessio wzięli udział w filmiku promującym czytanie przygotowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. KEN w Lublinie.
Na tytułowym zdjęciu z młodzieżą Wiesława Dyjach – Dyrektor LO
Polonistki I LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza; foto: archiwum szkoły