Lubelska Brygada OT rośnie w siłę

W sobotę, 20 listopada br. 2 Lubelska Brygada OT przyjęła do służby 70 nowych ochotników. Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej to mieszkańcy województwa lubelskiego, przedstawiciele różnych środowisk, zawodów oraz studenci. Grupa ochotników, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku, rozpoczęła właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe, które zakończy się tzw. pętlą taktyczną, czyli egzaminem podsumowującym zdobytą wiedzę i umiejętności. Następnie, w dniu 5 grudnia br. złożą oni uroczystą przysięgę wojskową w Lublinie. Druga grupa ochotników to żołnierze rezerwy, którzy podjęli decyzję powrotu do wojska. Przejdą oni 8-dniowe szkolenie wyrównawcze.

Sobotni zaciąg do służby w 2 LBOT był przedostatnim w tym roku. Lubelska Brygada OT liczy obecnie ok. 3500 żołnierzy i cały czas przyjmuje nowych ochotników. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zarówno szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają doświadczenia wojskowego, jak i szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów.

Ostatnia w 2021 roku okazja, aby wstąpić do lubelskich terytorialsów jeszcze przed nami. Wcielenie odbędzie się dniach 18-19 grudnia 2021 r. w Lublinie. Po umundurowaniu i dopełnieniu formalności ewidencyjnych oraz finansowych, żołnierze wrócą do swoich domów. Następnie, będą kontynuować szkolenie w terminie 13-26 lutego 2022 r., tj. podczas zimowej przerwy w nauce w ramach akcji „Ferie z WOT”.

Wojska Obrony Terytorialnej cyklicznie wychodzą z inicjatywą organizowania szkoleń podstawowych w okresach wolnych od nauki. Stąd zimowe akcje „Ferie z WOT” i letnie „Wakacje z WOT”. Z tych szkoleń chętnie korzystają uczniowie, studenci oraz nauczyciele z Lubelszczyzny.

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w szeregach 2 LBOT wejdź na stronę www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz kontakt do rekrutera – żołnierza OT, który opowie o służbie i pomoże dopełnić formalności. Wniosek o powołanie można również złożyć bezpośrednio w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, właściwej dla miejsca zamieszkania. Zainteresowani mogą także skorzystać z portalu www.zostanzolnierzem.pl lub platformy internetowej ePUAP.

kpt. Damian Stanula – oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej