Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2021 „Baśnie i legendy z całego świata”

Październik – piękny jesienny miesiąc, jak co roku, jest miesiącem zarezerwowanym dla Bibliotek Szkolnych. Miesiąc Bibliotek Szkolnych został ustanowiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Librarianship). To wyjątkowy czas dla tych bibliotek i ich czytelników, aby pokazać atrakcyjność i wartość tych miejsc oraz korzyści, płynące z ich odwiedzania – rzecz jasna z czytania!

Tytuł tegorocznych obchodów święta bibliotek odnosi się do tematyki bieżącej konferencji IASL pt.: „Bogata tkanina praktyki i badań na całym świecie”. Linia „Dawno, dawno temu…”. Temat konferencji od razu przenosi do magicznego świata książek, dzięki któremu można zajrzeć w życie wróżek, elfów, goblinów i nie tylko. Istnieją historie, często zapomniane, nieznane, przekazywane z wielu pokoleń o przeszłości, które uczą o ludzkich wartościach i kulturze. Poznając niektóre z nich, łączymy się i dowiadujemy się więcej o różnych krajach na całym świecie za pośrednictwem spisanych treści – właśnie w książkach.

W ramach MMBS odbywa się szereg działań, mających na celu promocję biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek szkolnych, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, integrację środowiska szkolnego, promowanie pracy grupowej itp.

Październik zbliża się ku końcowi, wierzymy, że obfitował w wiele pięknych czytelniczych przedsięwzięć, ale świętować to czytelnicze wydarzenie, można przecież przez cały rok!

Dla tych Bibliotek, które są w trakcie organizowania (lub planowania) ciekawych akcji, podajemy kilka pomysłów, które można zrealizować w prosty sposób, włączając uczniów i nauczycieli, a według nas, które trafiają do czytelników i są „sprawdzone”.

Promocję święta bibliotek można zaakcentować poprzez wykonanie plakatów, cytatów o książkach i zaprezentować je na gazetkach ściennych w szkole. Wiele bibliotek szkolnych prowadzi akcje „słodkie wypożyczenia lub zdrowe wypożyczenia” (każdy uczeń w październiku za wypożyczenie książki jest częstowany słodkim upominkiem lub owocem”.

„Książki, które warto przeczytać” to wystawki książek, polecanych przez czytelników. Można je wykonać w szkolnej bibliotece lub w szkolnych świetlicach.

Akcja: czytamy w bibliotece – czytanie poezji legend, baśni polskich i z różnych stron świata; akcja „Podaruj książkę bibliotece”, pozostawiają po sobie na pewno trwałe ślady.

Konkursy czytelnicze, krzyżówki, quizy, promujące czytelnictwo, gry planszowe w bibliotece, wykonywanie zakładek do książek, akcje kreatywnego pisania: pisanie poezji i opowiadań, wykonywanie plakatów inspirowanych, wymyślonych przez czytane książki; ot, choćby ćwiczenie wyobrażenia sobie biblioteki szkolnej za 20 lub nawet – 100 lat!

Pomysłów może być co niemiara, a że udowodnione jest, że czytanie poszerza wyobraźnię, więc czas start – do działania!

I jeszcze jedno, na dowód, że i nasze miasto także posiada własne, ciekawe legendy – Legenda o demonie w janowskim więzieniu.

Są rzeczy i sprawy, które nie przemijają. W budynku więzienia w Janowie Lubelskim są puste cele. Być może do dzisiaj spotykają się tam obłąkany magnat i powołana przez niego do życia kobieta – demon. Opowiadanie Singera „Czarownik” w zbiorze „Namiętności” przenosi w historię, która mogła zdarzyć się w latach 60. lub 70. XIX w. W janowskim więzieniu przebywał wtedy szczególny lokator, wysoko urodzony, chociaż finansowo zrujnowany magnat. Wśród ludu panowało przekonanie, że w jego dworze rządzą złe duchy, a on sam ma kontakty z ciemnymi mocami. W wykutej obok dworu grocie oddawał się czarnej magii, pragnął stworzyć kobietę, obdarzoną wszelkimi cnotami. Udało mu się to, ale piękna i namiętna niewiasta bez reszty zawładnęła swym twórcą. „Jedna noc z nią jest lepsza od wszelkich przyjemności świata” – mawiał. Po pewnym czasie, rozeszła się wiadomość, że magnat ma nową kochankę, piękną Cygankę z przejeżdżającego taboru. Zazdrosna o rywalkę kobieta-demon zabija Cygankę. Wieść o morderstwie rozchodzi się szybko i szalony magnat zostaje aresztowany i skazany na dwanaście lat w janowskiej celi. Nigdy nie przyznał się do morderstwa, a odcięty od kobiet i realnego świata zadomowił się w nowym miejscu. Pewnej nocy, więzienni strażnicy usłyszeli w jego celi rozmowę i kobiecy śmiech. Demon odnalazł swego pana. Jakkolwiek ta legenda brzmi fantastycznie, to mamy przekonanie, że może tkwi w niej ziarnko prawdy. No, cóż, wystarczy sprawdzić…

Na zdjęciach: Anna Żuraw – Łopata, Iwona Kramska

Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej; foto: archiwum Biblioteki