Młodzi liderzy przyszłości w I LO

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Porytowego Wzgórza zakończyła się realizacja projektu „Młodzi liderzy przyszłości”, który otrzymał dotację w konkursie grantowym, ogłoszonym przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej i Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych w ramach projektu „Lubelskie Lokalnie Mikrodotacje FIO 5”. Grant w wysokości 3 tys. zł został przeznaczony na realizację trzech zadań.

Dla 16 uczniów odbyły się warsztaty debaty oksfordzkiej, opartej na umiejętności toczenia merytorycznych i kulturalnych sporów na argumenty. Uczniowie przeprowadzili debatę oksfordzką z udziałem zwolenników i przeciwników tezy „Regulacja systemowa urodzeń szansą na uniknięcie przeludnienia na planecie”. Debatowały ze sobą dwie czteroosobowe drużyny „Propozycji” i „Opozycji”, reprezentowane przez uczniów klas trzecich. W roli marszałka wystąpiła Gabriela Figura, dziennikarka, animatorka kultury, koordynatorka projektów edukacyjnych i trenerka w Biłgorajskim Centrum Kultury i Biłgorajskiej Telewizji Kablowej. Debatę oceniała loża ekspertów oraz publiczność (link do debaty: https://fb.watch/8AgU8Ja2Qa/).

Pięćdziesięciu uczniów uczestniczyło w warsztatach skutecznej komunikacji interpersonalnej, opartej o kwadrat komunikacyjny Friedmanna Schulza von Thuna. Znajomość i umiejętność stosowania modelu wypowiedzi niemieckiego psychologa umożliwia wychwytywanie ukrytych komunikatów o emocjach i relacjach oraz przenoszenie ich na płaszczyznę faktów i rozwiązywanie problemów. Dzięki niej, wypowiedzi stają się precyzyjne i zrozumiałe dla rozmówców, co wpływa na poprawę relacji. Zajęcia prowadziła Emilia Żuber.

Z myślą o potrzebach rozwojowych uczniów powstała również przestrzeń relaksacyjna, nawiązująca do przytulnego ogrodu, w której młodzież spędza wspólnie czas wolny na przerwach. Przyjemną atmosferę tworzą kwiaty, wygodne pufy, leżaki i kanapy. Jest to szczególnie ważne przedsięwzięcie, ponieważ wpływa pozytywnie na budowanie relacji rówieśniczych po dłuższej izolacji, wynikającej z nauki zdalnej.

Poszczególne etapy z realizacji projektu zostały zamieszczone na profilu szkoły na Facebooku https://www.facebook.com/lojanow.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Emilia Żuber – Koordynator projektu