Szpital powiatowy w Janowie Lubelskim. Po rezonansie magnetycznym, nowoczesny stół operacyjny

Ponad ćwierć miliona zł otrzymał szpital janowski na zakup nowoczesnego stołu (z dostawkami ortopedycznymi) na blok operacyjny. Pieniądze pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa. Prawie 50 tys. zł do zakupu doda Powiat Janowski, a 18 tys. zł z funduszu prewencyjnego dołoży PZU.

Nowy sprzęt w janowskim szpitalu pojawi się jeszcze w tym roku, może nawet w listopadzie. I dobrze, bo dwa stoły na dwie sale operacyjne to za mało, tym bardziej, że sprzęt – stale wykorzystywany, często się psuje (nieraz brakuje części, a naprawy też swoje kosztują). Inna sprawa, że żaden szpital w regionie nie wykonuje tylu operacji, co janowska placówka. – Jesteśmy wiodącą ortopedią, jeśli chodzi o Lubelskie i Zamojskie – podkreśla Renata Ciupak – Dyrektor szpitala.

Jeszcze w tym roku, janowski szpital wzbogaci się też o rezonans magnetyczny za 4 mln zł, którego nigdy w Janowie nie było. Po szpitalach powiatowych w Krasnymstawie, Łęcznej, Radzyniu Podlaskim i Tomaszowie Lubelskim, będzie piątą placówką w województwie lubelskim z tego typu wyposażeniem. Obecnie, trwają prace przygotowawczo – remontowe pod kątem instalacji urządzenia. Pracownia rezonansu magnetycznego pełną parą ruszy w styczniu następnego roku. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, podobnie jak dofinansowanie w wysokości 3,15 mln zł do funkcjonalnego zagospodarowania terenów przyszpitalnych. Całość prac modernizacyjnych szpitalnego otoczenia pochłonie prawie 5 mln zł, z czego bez mała 1,8 mln zł to tzw. „wkład własny” Powiatu Janowskiego. Jeśli szpital otrzyma stosowne zezwolenia i pozwolenia, to prace rozbiórkowe, dotyczące zagospodarowania terenu chociażby pod kątem dojazdowym i parkingowym, rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Oczywiście, zagospodarowanie terenów przyszpitalnych jest dopełnieniem trwającej od 2019 roku termomodernizacji szpitala za prawie 13 mln zł, z czego 10,3 mln zł stanowi dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 2,6 mln zł to środki z budżetu Powiatu Janowskiego. Co prawda, farma fotowoltaiczna i instalacja solarna zostały oddane do użytku w połowie ubiegłego roku, ale termomodernizacja budynków szpitala – ostatni element trzyzadaniowego projektu, zakończy się w 2022 roku.

Na zdjęciu, podczas przekazania promesy finansowej (od lewej): Michał Komacki – Wicestarosta, Dariusz Gałecki – Wicedyrektor szpitala do spraw medycznych, Dorota Puchala – Gnat – Główny Księgowy szpitala, Artur Pizoń – Starosta Janowski.

Tekst; foto: Alina Boś