Muszyna… Janowscy emeryci wiedzą, jak korzystać z życia 

Czynny wypoczynek, ciekawe zajęcia, piękna pogoda, wycieczki, spacery, zabiegi i dobra atmosfera… – janowscy seniorzy wiedzą, jak korzystać z uroków życia, gdzie i kiedy wyjechać, czym podróżować, co zwiedzać, w którym hotelu się zatrzymać i jak odpoczywać.

– Emerytura to najlepszy czas na podróże, a wczasy seniora nie muszą być nudne – przekonuje Zofia Widz – Baryła – szefowa janowskich emerytów, organizatorka wielu wycieczek po Polsce i Europie.

Tym razem, pod koniec października, całą paczką wybrali się na dwutygodniowy turnus wypoczynkowy do Muszyny. Świadomy wybór poprawił i kondycję i samopoczucie wczasowiczów. Program, opracowany przez miejscowy ośrodek wypoczynkowy „Nestor”, obfitował w różnego rodzaju atrakcje i ciekawostki. Seniorzy zwiedzili Ogrody Sensoryczne i Biblijne, Rynek i Ratusz Muszyński, zapoznali się – w formie widowiska, z historią „Państwa Muszyńskiego” z przełomu XIII – XIV wieku oraz odwiedzili jedyną w Polsce enklawę lipy wąskolistnej w rezerwacie „Obrożyska”.

Oczywiście, nie obyło się bez wycieczek na Słowację, historycznie związaną z Polską i Polakami. Zwiedzili Bardejów w kraju preszowskim – jednym z ośmiu, na które podzielona jest Słowacja. Bardejów to miasto polsko – słowackiego pogranicza, w którym dawniej krzyżowały się szlaki handlowe z południa na północ i ze wschodu na zachód. Zwiedzili też zamek – warownię w Starej Lubovli oraz Hniezdne, leżące w regionie Północnego Spiszu. Zamek Lubovla to słowacki zamek z polską tradycją – ród Lubomirskich zarządzał nim przez cztery pokolenia, a od 1882 roku był własnością polskich magnatów Zamojskich. W rękach ostatnich właścicieli rodu Zamojskich pozostał do 1945 roku. Warto dodać, że pod zamkiem w Starej Lubovli nadal znajdują się fragmenty najstarszej gorzelni słowackiej, a w Hniezdnym koło Lubovli stworzono miejsce, nawiązujące do XVIII-wiecznej tradycji gorzelniczej, w którym mieści się Muzeum Whisky oraz zakłady produkcyjne whisky i innych wysokiej jakości alkoholi.

W międzyczasie, były spotkania integracyjne z seniorami z innych stowarzyszeń, ogniska i kolacje z tańcem i śpiewem oraz spotkanie z Małgorzatą Sawicką – autorką reportażu „Gdzie kamienie śpiewają” (o zagładzie polskich Żydów w czasie drugiej wojny światowej).

Pobyt w Muszynie stanowił udaną, jedną z wielu w tym roku, część obchodów Dnia Seniora – obchodów, które zakończy spotkanie integracyjne przy muzyce 20. listopada.

Dodajmy, że turnus wypoczynkowy, w którym uczestniczyło 29 osób, zrealizowano z częściowym udziałem środków finansowych PFRON Powiatu Janowskiego.

Alina Boś; foto: Zofia Widz-Baryła