Muzeum Fotografii. Cykl wystaw w Polsce i na Ukrainie

Koniec wakacji i początek roku szkolnego w naszej janowskiej placówce muzealnej to powrót do kolejnych, bardzo interesujących wystaw.

Finisaż wystawy „Krym” Romana Krewczenki oraz Ryszarda Karczmarskiego 12 września to podsumowanie wiszącej ponad miesiąc fantastycznej wystawy. Piękne krajobrazy czarno-białe, wykonane przez Romana do 2014 roku, mieszkającego na Krymie, prezentują piękno Krymu, jego krajobraz, ale i życie. Zdjęcia wykorzystał Prezydent Andrzej Duda w wydawnictwie „Sonety Krymskie” Adama Mickiewicza. Fotografia zaś Ryszarda to spojrzenie na kolorowy Krym, ale oczami aparatu bezobiektywowego. Przyjaciel Muzeum zajmuje się fotografią otworkową już dawno. Pierwszą wystawą w nowo otwartym Muzeum w 2014 roku były właśnie Ryszarda Pinhola. Podczas spotkania, zaszczytny Tytuł Przyjaciela Muzeum Fotografii otrzymał Polikarp Lis, który uczestniczył czynnie we wszystkich 62 wystawach w naszej Galerii. Dziękujemy i gratulujemy.

Wernisaż wystawy „Demiurg – moich światów tworzenie” Jerzego Niedzieli, który odbył się w piątek 15 września, to zapoznanie się z fotografią bardzo artystyczną, będącą pomieszaniem zastanej rzeczywistości z własną wyobraźnią oraz wykorzystaniem możliwości cyfrowych technik fotograficznych. Wystawę można oglądać do 10 października. Dawno takiej innej fotografii nie było. Podczas wernisażu, 3 uczestników otrzymało zaszczytny Tytuł Przyjaciela Muzeum Fotografii: Są to: Błażej Pirkowski ze Słowacji za umożliwienie kontaktu z Muzeami Technicznymi na Słowacji, Paulo Czejkowski ze Słowcaji za kontakt z Szkołą Fotograficzną na Słowacji i Georg Kowalczyk z Dallas w USA za prezenty dla Muzeum. Dziękujemy i gratulujemy.

Otwieraliśmy 2 nasze wystawy na Ukrainie – Równe (Mirek Iskra) oraz Lwów (Władysław Bogacki). Uczestniczyliśmy też czynnie w organizowanych przez Fundację Fotografia Polska III Dniach Polskiej Fotografii w Płocku.

Końcówka 2023 roku to również kolejne wystawy oraz proszę nie zapominać o trwających do końca października odwiedzinach Muzeum Fotografii bezpłatnie na posiadanych w ramach dofinansowania przez Miasto Janów Lubelski biletach. Są jeszcze wolne bilety. Zapraszam.

Antoni Florczak; foto: nadesłano