Szóstego lipca, Klub Aktywnych Ruchowo „Rekreo-Styl” w Janowie Lubelskim na przekór deszczowym zapowiedziom wyruszył do realizacji ostatniego zadania projektu FIO pod tytułem: „Aktywizacja seniorów w zdrowym stylu życia – szkolenie kajakowe i spływ Roztoczańskim Wieprzem – 2022 roku”. Wodowanie było niedaleko Roztoczańskiego Parku Narodowego w Obroczy, opiekę nad nami objęli właściciele firmy „Natura”, udzielając wskazówek technicznych, niezbędnych do pokonania 8-kilometrowej trasy: Obrocz – Zwierzyniec. To najpiękniejszy odcinek Wieprza, bardzo malowniczy dzięki licznym meandrom o spokojnym nurcie. Wymagał jednak od uczestników czujności ze względu na przeszkody w postaci powalonych drzew lub kryjących się pod powierzchnią wody konarów. Szczęśliwie, bezpiecznie – chociaż w różnym tempie, dotarliśmy do Zalewu Rudka. Sukces ten był możliwy dzięki ukończonemu kursowi kajakowemu: „Wiatr i woda – pierwsze spotkanie”, przeprowadzonemu przez komandora Antoniego Sydora oraz wsparciu i pomocy członków Klubu Żeglarskiego „ZEFIR” w Janowie Lubelskim.
Odwiedzając Roztocze nie sposób ominąć Muzeum Historycznego Inspektoratu Zamojskiego im. Stanisława Prusa „Adama” w Bondyrzu. Założone zostało przez żołnierza AK Jana Sitka w 1972 roku, jest odzwierciedleniem pasji i jednocześnie hołdem dla żołnierzy AK oraz trudnej i okrutnej historii Zamojszczyzny. W zbiorach można obejrzeć militaria, dokumenty i zdjęcia z tamtych czasów oraz wyjątkowo cenne eksponaty, jak: barć z ukrytą w niej bronią, ołtarz polowy czy karabin przeciwpancerny wzór 35, znany także jako Ur. Po ciekawej lekcji historii, przeprowadzonej przez kustosza Edmunda Sitka, udaliśmy się do „Chaty Rybaka” na posiłek.
Pieczony pstrąg smakował wyśmienicie po dniu pełnym wysiłku i wrażeń. Klimatyczna restauracja, specjalizująca się w daniach rybnych, przemiła obsługa i osobista opieka pani menadżer pozwoliły na chwilę komfortowego relaksu.
Na zakończenie obejrzeliśmy świeżo odnowiony młyn wodny, a w drodze powrotnej popróbowaliśmy przepysznych lodów w Zwierzyńcu.
Niezapomnianą wyprawę „sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030”. Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.
Sekretarz: M. Tatko; foto: M. Skakowska, M. Tatko